Bülent Duman, Kocaeli Körfez Ormanı, 21 Mart 2024.
Bülent Duman, Kocaeli Körfez Ormanı, 21 Mart 2024.

Kocaeli Körfez Ormanı, doğal bitki örtüsü  ve hayvan varlığının adım adım yok edildiği  alanlarımızdan.   Orman, yaklaşık 15 yıldır  akıl almaz bir kıyımla karşı karşıya. İşe, çoğu gereksiz, orman içi yolların yaygınlaştırılmasıyla başlandı. 

Orman, ‘ulaşım kolaylığı’ndan dolayı,  kötülük peşinde koşanların ayakları altına serildi.

Ağadere’ye  can veren  kaynak, taş ocağıyla ölüme terk edildi.  Güzelim vadi, taş ocağı ve  inşaat atıklarıyla  çöplüğe çevrildi.  

Kocaeli Körfez ve Derince  Ormanları, tarumar ediliyor.
Kocaeli Körfez ve Derince Ormanları, tarumar ediliyor.

Kocayemiş, pırnal, meşe vb.  doğal bitki örtüsü söküldü, yerine  çam fidanları dikildi!  Doğal bitki örtüsünü niçin söküyorsunuz, millî kaynakları  ormansız alanlar için değerlendirin,  diyen çıkmadı.

Etkili  yerel yayınlarıyla övünülen kentin dili tutulmuştu.   

Birkaç kuruşa ‘av tezkeresi’ne sahip olanlar, ormanda yaban hayvanı bırakmadı.  

Orman, doğal bitki varlığı tahrip edilmiş, dip bitkilerine yaşama şansı tanımayan çamlarla bir tür işgale uğramış durumda. Derince ve Körfez’de dinmek bilmeyen yapılaşma, ormana doğru yayılıyor.

Bülent Duman, ormanda oluşturduğu su birikintisiyle,  kötülük peşinde koşanlara insanlık dersi veriyor.
Bülent Duman, ormanda oluşturduğu su birikintisiyle, kötülük peşinde koşanlara insanlık dersi veriyor.

Bülent Duman, 36 yaşında bir doğasever. Onunla, serin bir ilkbahar günü, çok sevdiği ormanda  karşılaşıyoruz.  Ormanda, kötülüklerden korunma şansı bulabilmiş canlılar için elleriyle ‘havuz’ yapıyor.  Mart soğuğunda, elleri çamur içinde, ama aldırış etmiyor.

Oluşacak su birikintisinin en azından bir canlıya hayat vermesini umut ediyor.

Bülent,  sporla yakından ilgileniyor. Kocaeli Körfez Ormanlarının her metrekaresinde onun ayak izlerine rastlamak mümkün. İşten güçten fırsat buldukça ormana koşuyor. Günün yorgunluğunu ormanda atıyor. ‘Akşamcı’lardan arta kalan çöpleri topluyor, yaklaşık 2 km uzaklıktaki konteynerlere atıyor.

O,  aynı zamanda bir motosiklet tutkunu. Motosikletini uygun bir yerde park ettikten sonra ormana karışıyor. Yıllarını geçirdiği ormanda özellikle son yıllarda yaşanan   değişikliklere dikkat çekiyor. Bir zamanlar sıklıkla karşılaştığı tavşan ya da ceylanlara artık rastlamadığını belirtiyor.

Yaban hayvanlara yaşamanın haram edildiği  ormanda, Bülent’i, işiyle baş başa bırakıyoruz.   Kötülüklerin kol gezdiği bir dünyada,  tırnaklarıyla iyilik yaratanların varlığıyla yaşama tutunuyoruz.   

Kocaeli Körfez ve Derince  Ormanları, doğal bitki örtüsü ve hayvan varlığını  yitirme tehlikesiyle karşı karşıya.
Kocaeli Körfez ve Derince Ormanları, doğal bitki örtüsü ve hayvan varlığını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya.

 

(Körfez, 21 Mart 2024)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault