İLKOKUL ÖĞRETMENLERİM

İlkokulun ilk üç yılını Mezra Köyü İlkokulunda okudum.  O yıllarda Mezra’da elektrik yoktu.  İki derslik, bir müdür odası ve lojmandan ibaret olan okulumuzda bize en çok keyif veren ses,  zil sesiydi!  Eylül ayında bizi okula çağıran zil, ilkbaharda tatili müjdelerdi.  Okul koridorunda özenle saklanan ve  dokunulmazlığı olan zili çalmak, ayrıcalıktı. Öğretmenimiz Kemal Cahit Akçiçek’in, bize, “Zili çal,” demesi yeterliydi. Hemen sıramızdan fırlar, koridora koşardık. Teneffüsü  duyuran zil sesinin kaç saniye sürdüğünü hatırlayan var mı? Ben hatırlamıyorum, ama zili çaldığımda elimden düşürmek istemediğimden eminim.

İlkokul öğretmenlerim Kemal Cahit Akçiçek, Adem Gür, Hasan Hüseyin Renkal ve Gülseren Aydın’dı. Adem Gür, Kemal Cahit Akçiçek ve Hasan Hüseyin Renkal, Mezra Köyü İlkokulunda görev yapan öğretmenlerimizdi. Gülseren Aydın,  Salördek İlkokulunda bizi 4. ve 5. sınıflarda okutmuştu. Bizim dönemimizde köy ilkokullarında birleştirilmiş sınıflarda eğitim verilirdi. İki öğretmenli okullarda öğretmenin biri 1., 2. ve 3. sınıfları,  diğeri de  4. ve 5. sınıfları  okuturdu. Birleştirilmiş sınıflarda öğretimin  az gelişmiş ülkelere özgü bir durum olmadığını, gelişmiş sanayi ülkelerinde de benzer uygulamalar olduğunu yıllar sonra öğrendim.   

İlkokul öğretmenlerimizin kalitesini ilerleyen yıllarda daha iyi anladım. Öğretmenlerimiz çalışkan,  fedakâr, paraya pula önem vermeyen,  Cumhuriyete ve Atatürk’e yürekten bağlı öğretmen kuşağını  temsil ediyordu. Bize  fedakârlık,  vatana ve millete adanmışlık, Cumhuriyete bağlılık duygusu kazandıran öğretmenlerimizi saygıyla, sevgiyle, rahmetle  anıyorum.

 

 

0
0
0
s2sdefault