Kırmızıköprü-Mezra köyü yolu (Canı sıkılan, iş makineleriyle yolu tahrip ediyor!)
Kırmızıköprü-Mezra köyü yolu (Canı sıkılan, iş makineleriyle yolu tahrip ediyor!)

Kırmızıköprü’yü Mezra-Kaymaztepe-Akdik-Kovuklu-Çakırkaya-Karagöz-Kocatepe’ye bağlayan kara yolu, izinsiz ve gelişigüzel çalışmalardan dolayı tehdit altında. Mezra köyü yakınlarındaki mağaraların bilinçsizce tahribinden etkilenen yolda ruhsatsız kum ve çakıl çıkarıldığı öğrenildi. Akdik köyünün güneyinde inşa edilen kulenin müteahhidinin, herhangi bir makamdan izin almaksızın, köy yolundan  kum ve çakıl çıkardığı, olaya tepki gösteren köylüleri, “O zaman işi bırakır giderim!” diyerek tehdit ettiği öne sürüldü.

Pülümür Kırmızıköprü-Mezra köyü yolu (Yolu tahrip  'hakkı'nı kullananlara yaptırım uygulayacak bir irade  yok mu?)
Pülümür Kırmızıköprü-Mezra köyü yolu (Yolu tahrip 'hakkı'nı kullananlara yaptırım uygulayacak bir irade yok mu?)

Köy yolunda  çalışan iş makinelerinin yarattığı tahribatla, toprak kaymasına ve  kayaların  kopmasına zemin hazırlandığı belirtiliyor. Mezra köyü mezarlığının yanındaki mağaralar, birkaç yıl önce yürütülen yol yapım ve onarım çalışmalarından büyük zarar görmüştü. Çalışmalar sonucunda mağaralar  yok edilmiş, yolun üst tarafında yaklaşık yüz metre yüksekliğinde uçurum yaratılmıştı. Bu durum, yol güvenliğini tehlikeye sokmuştu. Müteahhidin kum-çakılı aynı bölgeden sağlamasıyla, kara yolunda ulaşım  güvenliği  tehlikeye girdi. Köylüler, konuyla ilgili düşüncelerini  şöyle açıklıyor:

Müteahhit, daha çok kâr elde etmek için yoldan kum ve çakıl çıkardı. Bu da yola  zarar verdi. Bu işten Devlet zarar görürken, müteahhit kazançlı çıktı. Devlet, kulenin maliyetini hesaplarken kum ve çakıl kaynaklarının uzaklığını hesaplamıştır. Müteahhit, inşaata birkaç km uzaklıktaki yolu köstebek yuvasına çevirerek ihaleden beklenen kârın üzerinde para kazanmıştır.”

Kamuoyu, yetkililerden, yola  zarar veren müteahhit hakkında yasal işlem yapılmasını bekliyor.

Pülümür Kırmızıköprü-Mezra köyü yolu (Mimar ve mühendisler nerede?)
Pülümür Kırmızıköprü-Mezra köyü yolu (Mimar ve mühendisler nerede?)

 (Pülümür/Kırmızıköprü, 21 Ekim 2019)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault