Şeker Sokak
Şeker Sokak
Şeker Sokak (Sarı iş makinelerine geçit yok!)
Şeker Sokak (Sarı iş makinelerine geçit yok!)

Kocaeli Emniyet Müdürlüğünün yanındaki durakta inip kuzeye doğru yol aldığınızda karşınıza çıkar. Kısacık boyuyla,  Kervan Sokak'ın ömrünü uzatır.  Sopalı Hastanesinin Psikiyatri ve Enfeksiyon Polikliniklerinin baş ucundaki bahçe kapısından ya da Derince Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinden  D-100 kara yoluna  inerken de göz göze gelebilirsiniz. Bir süre sonra tiryakisi olursunuz. Buna bağımlık da denebilir. Şeker Sokak, insanda bağımlılık yaratan  bir sokak olarak gönülleri fetheder.  Sokakla yolcular arasında nasıl bağ kurulduğunu öğrenmek isteyenlere, sokakta kısa bir yürüyüş önerilir.

Derince İbni Sina Mahallesi'nin en dar ve en kısa sokağı. Bir metre genişliğinde ya var ya yok.  Taş çatlasa yirmi metre uzunluğunda! Adımlarımı sayıyorum, yirmi altıncı adımda sokağın sonuna geliyorum. Derince Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine elli metre mesafede. Şeker Sokak, canına okunmuş bahçeli müstakil evler arasında unutulmuş gibidir.  Bir yanında iki katlı pembe bir ev… Diğer yanı? Mor renkli bir başka iki katlı müstakil ev…  Pencerelerin önünde sıra sıra çiçekler.  Her iki evin bahçesinde boy veren fidanlara takılıyor gözlerim. İnşaat canavarının hoyrat ellerinin uzanamadığı fidanlar… Nar, incir, iğde ve ceviz göze ilk çarpanlardan. Cevizle çocukluğuma dönüyorum. Acaba kaç yaşında? Altı ya da yedi? Belki…  Sararan ceviz yaprakları ağır ağır yere iniyor. Ağaç, bütün gövdesiyle kışa hazırlanıyor.

Narlar,  tombul bir kadın yumruğu büyüklüğünde olsa da henüz koparılmamış.

Bu çağda  iki müstakil evle kapı komşu olmak, büyük ayrıcalık. Şeker Sokak bu ayrıcalığın tadını çıkarıyor. Sokak, gözünü ve kulağını tüm çirkinliklere kapamış. İki kişinin güçlükle bir arada yürüyebildiği sokağa hoşgörü damga vurmuş. Daracık yolda  tanık olunan  jestler, ülkemizde unutulduğu düşünülen güzellikleri gün yüzüne çıkarıyor. Sokak sakinleri arasında itiş kakış yok:

-Buyurun Hanımefendi…

-Teşekkürler Beyefendi…

-İyi dersler gençler…    

Sokak, Derince Necip Fazıl Anadolu Lisesi öğrencilerinin en kestirme yoludur. Sabah okula giderken, akşam okuldan dönerken Şeker Sokak'a uğramadan edemezler. Gençlerden sokağa yayılan mutluluk ve iyimserlik bahçedeki ağaçlara, çiçeklere, müstakil evlerin sakinlerine can vermektedir.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yorgun hastaları ağır adımlarla geçer sokağı. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin hastaları da sokağın müdavimlerindendir. Nice aşkların, acı ve sevinçlerin yaşandığı sokak, soğuk ve yağışlı bir kışa siper oluyor.    

Şeker Sokak, insanı yırtıcılaştıran sisteme direnenlerin yirmi altı adımlık özgürlük tutkusudur.  Sarı iş makinelerinin giremediği, araç konvoylarının kirletemediği,  itiş kakışın yaşanmadığı Şeker Sokak, mutlu insanların yürek çarpıntısıdır...

 

Şeker Sokak (Karşılıklı jestlerin yaşandığı yirmi metrelik  mutluluk)
Şeker Sokak (Karşılıklı jestlerin yaşandığı yirmi metrelik mutluluk)

 

Şeker Sokak (Müstakil evlere kapı komşu olma ayrıcalığı)
Şeker Sokak (Müstakil evlere kapı komşu olma ayrıcalığı)

 

(Körfez, 10 Aralık 2018)

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault