Havuzda çiğ köfte partisi (Türkiye'ye yakışıyor mu?)
Havuzda çiğ köfte partisi (Türkiye'ye yakışıyor mu?)
Havuz sefası (Burası Türkiye mi?)
Havuz sefası (Burası Türkiye mi?)

Bağlamasıyla havuza atlayan sanatçı… Davulunu suda yüzdüren davulcu… Tepsiye yerleştirdiği çiğ köfteleri havuzda ikram eden garson… Ayakkabıyla, takım elbiseyle, kravatla girilen suda ıslanan ellerle mideye indirilen çiğ köfteler… Havuz suyuna bulanan yani…  Takım elbiseli, kravatlı, atkılı yüzücüler… Suya dalarken ceketi toplanan sanatçı, omzundaki kravatla kameralara gülümseyen yönetici,  sanatçılara para savuran siyaset ağası… Düğünlerde para saçan  aşiret lideri, bu kez dört yıldızlı bir otelin havuzunda iş başında!

Havuzun yüzeyinde sürüklenen liralar…

Paraları alabilmek  için kulaç atan sanatçılar…   

Bütün bunların Ankara'ya 74 km uzaklıktaki bir otelde yaşanması, şaşkınlık yarattı. Büyük ekonomik sıkıntıların yaşandığı ülkemizde bu tür gösteriler ne anlama geliyordu?    

 

Termal Otelden Yayılan Çürük Kokusu

Türkiye, Haymana'daki Ürofiz Termal Otelin havuzundaki  gösteriyi konuşuyor. TRT Kürdi'nin, 3 Ekim'de Haymana'dan  canlı yayınladığı "Çepik" programını fırsata çeviren mülki erkânın havuz sefası, tartışmaya yol açtı. Aydın Aydın'ın sunduğu programın ardından Ürofiz Termal Otelin havuzunda bir araya gelen sanatçı ve yerel yöneticiler, takım elbiseleriyle havuza atlayarak dikkat çekici bir eğlence partisine imza atıyor. Amaçlarının dikkat çekmek olduğunu ifade eden Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, şunları söylüyor:

"Çok özellikli bir suya sahibiz. … Ağrı giderici, iltihap giderici özelliği var. Alzheimera da iyi geliyor. Basın kuruluşları tarafından da bunun tanıtım amaçlı olduğu da biliniyor. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum. Kötü eleştiri yapanlara da saygı duyuyorum. Mesela meclise de sarımsak, baklava karpuzla gidiyorlar. Niye, dikkat çekmek için. Biz de tanıtımımızı yaptık ve olumlu tepki aldık. Çiğ köfte de canlı yayında yoğruldu. Farklılık olsun diye Haymana için yaptık." (Sputnik, 04.10.2018).

 

Meclis Tavanına Çiğ Köfte Fırlatırsan

Başkanın bu sözleri, TBMM'de yıllar önce yaşanan lahmacun-çiğ köfte partisini hatırlattı.

 9 Aralık 1992. TBMM DYP grup toplantı salonu. Salonda lahmacun ve çiğ köfte partisi düzenleniyor. Çiğ köftenin kıvamında olup olmadığını anlamak için 'basit' bir deneye ihtiyaç duyuluyor. El birliğiyle fırlatılan çiğ köftelerin tavana yapışması gerekiyor. Köfte tavana yapıştığında, işlem tamamlanmış demektir. Milletvekilleri bu heyecan verici sahnede üzerlerine düşen görevi başarıyla yürütüyor.

Çiğ köfteler TBMM tavanına fırlatılıyor.

Tam isabet!

Köfteler tavana yapışıyor.

Afiyet olsun!

Böylece, tarihte ilk kez, TBMM'nin tavanı çiğ köfte poligonu olarak kullanılıyor.

Somali'ye asker gönderen TBMM, lahmacun ve çiğ köfte partisiyle zaferini kutluyor!

Meclisinin tavanında çiğ köfte lekesi olan bir ülkede takım elbiseyle havuza girmek daha masum bir davranış olarak görülebilir. Belediye Başkanı da bunu anlatmaya çalışıyor. Özdemir Turgut, özetle şunları söylemek istiyor:

"Havuza atladıysam ben atladım. Üstü başı ıslanan benim. Size ne oluyor? Kaç yıldır kaplıcalarımızı tanıtmaya çalışıyoruz, ama sizden, en küçük bir destek bile alamadık.  Şimdi kalkmış bizi suçluyorsunuz. Bizi suçlayacağınıza, Haymana'nın şifalı sularını tanıtmak için çaba gösterin. Bu davranışın neresi ayıp? Havuza ayakkabı ve elbiseyle girmenin ne sakıncası olabilir? Ayakkabı da elbise de bize ait. Su sayesinde üstümüz başımız tertemiz oldu, ayakkabılarımız  âdeta parladı. Tozlu ayakkabılarıyla bizi suçlayanlar, önce bu gerçeği görmeli. Üstelik aramızda yüzme bilmeyenlerden bazıları bu eğlence sayesinde yüzmeyi öğrendi. Rakiplerimizin gri propagandaları bizi yıldıramaz. Bugün havuzda yaptıklarımızı başka bir gün gölde, denizde, hatta okyanusta tekrar edebiliriz."

   

Haymana'daki Otelciler Dava Açacak mı?

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut'un,  Ürofiz Termal  Oteldeki gösterisi, ilçede faaliyet yürüten diğer otelcileri isyan ettirdi. Belediye başkanlarından, bütün ticari işletmelere eşit mesafede durmaları beklenir. Sabah çorbasını Halk Lokantasında içen başkanın, öğle yemeğini Yıldırım Lokantasında yemesi gerekir. Üç öğün için aynı lokantanın seçilmesi bile belediye başkanlarından beklenen davranışa uygun değildir. Başkan Turgut'un, Haymana'daki   Grannos Termal Otel, Midas Hotel Haymana, Adıgüzel Termal Otel, Doktorun Oteli Docs Hotel Haymana,  Ravza Termal Kaplıca Otelini yok sayan davranışının,  adı geçen otel sahiplerini isyan ettirdiği öğrenildi. Otelcilerin, yerel yöneticilerin etik olmayan davranışlarıyla ilgili hukuki süreç başlatabilecekleri dillendiriliyor.

 

Mayo Üreticileri Ayakta

Mülki erkânın takım elbise, kravat ve 'yakın gözlüğü'yle havuzda yüzmesi, ekonomik darboğazdaki mayo üreticilerinin tepkisine yol açtı. Üreticiler, havuzdaki yüzme şampiyonasında tercih edilen 'tesettür'le, eşeğin aklına karpuz kabuğunun düşürüldüğünü öne sürüyor.  Son yıllarda  iç çamaşırıyla denize girme alışkanlığından olumsuz yönde etkilenen üreticiler, davul-zurna eşliğinde takım elbiseleriyle havuzda kulaç atan yöneticilerin sektörü iflasa sürükleyeceğini dile getiriyor. Mayo sektöründe önemli paya sahip olan işadamı Zeki Mayonez, yetkilileri duyarlılığa davet ediyor.  Zeki Bey, sektörde yaşanan krizle ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor:

 "Mayo sektörü can çekişiyor. Plajlarda mayolu ya da bikinili insanlara rastlanmaz oldu. Çizgili pijama, rengârenk iç çamaşırı ya da yağmurlukla  denize girmek, sıradanlaşmaya başladı. Plajda nargile tüttüren kara yağız mültecilerin lastikli donları, vatandaşlara kötü örnek oluyor.  Ekonomik krizi bahane eden bazı uyanıklar,   gözden uzak koylarda mayosuz, çamaşırsız suya dalıyor. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi,  Haymana'da sanatçı ve mülki erkânın takım elbiselerle  havuzda çiğ köfte partisi düzenlemesi, mayo sektörünün ölüm fermanı demektir."  

 

Havuz Erkânına Ergene Nehri'nden Davet

Yıllardır zehir akıtan Ergene Nehri, sesini yetkililere duyuramamanın sıkıntısını yaşıyor. Birkaç gün önce Çorlu Deresi'nden  akan kırmızı-pembe renkli zehirli suyla nefes alamaz hâle gelen nehir, otel havuzuna atlayarak kendilerini Haymana'ya feda eden havuz fedailerini göreve çağırıyor. Ergene'nin gökkuşağı rengindeki sularında yüzecek olan cefakâr yerel yöneticiler için hazırlıklara başlandı. Ergene İçin Bir Kulaç da Senden  programının tertip komitesine yakın  kaynaklardan edinilen bilgiye göre, oldukça renkli bir etkinlik gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tertip komitesinin adı sır gibi saklanan başkanına yakın olduğu tahmin edilen kaynaklar programla ilgili şu ipuçlarını veriyor:

Çorlu Deresi'nde davullu zurnalı karşılama,

Dere suyundan demlenen çaylarla sabah kahvaltısı,

Zeki Mayonez'in katkılarıyla bedava mayo-bikini dağıtımı,

Ergene Nehri'ne toplu dalış,

Zigoş ve Drama karşılamaları,

Kabadayı, Beylerbeyi ve  Kara Yusuf oyunları,

Öğle yemeği (Ergene Nehri'nde kıyıya vuran  balıklarla yapılan ızgara).

 

Alafranga Züppe Bihruz Bey'e Rahmet Okutmak

Escherichia coli (E. Coli), bilinen adıyla  koli basilinin yaşam alanından Haymana'ya, Ankara'ya, Türkiye'ye, Dünya'ya yayılan görgüsüzlük. Alafranga züppeler Bihruz Bey,  Mustafa Merakî Efendi  ile oğlu Felâtun Bey'e rahmet okutan türden bir züppelik örneği… Bir tür alaturka züppelik de denebilir. Balıklara bahşiş atan gelenekten beslenen siyaset erbabı, bir otelin havuzundan, Türkiye'nin yüzünü kızartan davranışlar sergilemeyi marifet sanıyor.

Büyük uygarlık birikimine sahip olan ülkemiz, bu utancı sırtından atacağı  günlerin eşiğindedir.     

İnsanlığın geleceğine önderlik edecek olan Türkiye'nin, koli basilinden tümden kurtulacak enerjiyle ayağa kalkması, tarihsel bir zorunluluktur.    

 

(Körfez, 07.10.2018)

 

Kaynakça:

https://www.youtube.com/watch?v=73Bruwts3Zc Erişim: 06.10.2018.

https://izl.sn/8796731 Erişim: 07.10.2018.

https://www.tatil.com/otel/urofiz_termal_otel_haymana_ankara.htm Erişim: 06.10.2018.

http://www.haymana.bel.tr/baskanin-ozgecmisi.html  Erişim: 06.201.2018.

http://www.haymana.bel.tr/haymanalilar-bir-kez-daha-cepik-ile-costu.html Erişim: 06.10.2018.

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/haymana/belediye-baskani-takim-elbiseyle-kaplica-havuz-40975391 Erişim: 06.10.2018.

https://tr.sputniknews.com/bidebunudinle/201810041035527264-haymana-belediye-baskani-neden-takim-elbiseyle-havuza-girip-cig-kofte-yedigini-anlatti/   Erişim: 06.10.2018.

https://www.cnnturk.com/video/turkiye/belediye-baskani-trt-yayininda-takim-elbiseyle-havuza-girdi Erişim: 06.10.2018.

http://www.urofiztermalotel.com/ Erişim: 07.10.2018.

http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5bb92ffce08cb0.92807562 Erişim: 07.10.2018.

http://www.haymanagazetesi.org/index.php?sayfa=haberler_icerik&id=4910#.W7nMa3sza2w Erişim: 07.10.2018.

https://yesilgazete.org/blog/2018/09/21/ergene-nehrinin-kirli-suyu-bosaltilirsa-marmara-denizi-3-ay-icinde-kullanilmaz-hale-gelecek/ Erişim: 07.10.2018.

 https://yesilgazete.org/blog/2018/10/04/fabrika-atiklari-nedeniyle-kirlenen-ergene-nehrinin-kolu-corlu-deresi-kirmizi-akmaya-basladi/  Erişim: 07.10.2018.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&kelime=e%C5%9Fe%C4%9Fin%20akl%C4%B1na%20karpuz%20kabu%C4%9Fu%20d%C3%BC%C5%9F%C3%BCrmek%20(veya%20koymak)&cesit=20&guid=TDK.GTS.53edad3d486d88.19133081 Erişim: 07.10.2018.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault