Fehmi Rasim Çelik, bir öğrenciyle birlikte  karne pozu verirken (İki yüz kiloluk okul kapısının altında kalarak can veren yedi yaşındaki Mehmet Ali İşler'i acaba aklına getirdi mi?)
Fehmi Rasim Çelik, bir öğrenciyle birlikte karne pozu verirken (İki yüz kiloluk okul kapısının altında kalarak can veren yedi yaşındaki Mehmet Ali İşler'i acaba aklına getirdi mi?)

Fehmi Rasim Çelik, 28 Nisan 2014’te, Kocaeli’ye  İl Millî Eğitim Müdürü olarak atandı. Beş yılı aşkın bir süredir  kentte görev yapıyor. Müdürlüğü sırasında ilde yaşanan eğitim sorunları biliniyor. FETÖ’ye yönelik operasyonlardan önce, KHK ile kapatılan FETÖ okullarından Özel Erkul Kolejinin nasıl parlatıldığı biliniyor. Okul müdürlerine yönelik toplantıların bazı özel okullarda yapılması da onun zamanına denk geliyor. Bu ve benzer eylemlere yakın zamanda büyüteç tutulacağı rahatlıkla söylenebilir.  ‘Cemaat’in,  Kocaeli eğitimine kim/kimler aracılığı ile kök saldığı sorusuna yanıt arayanların, İl Millî Eğitim Müdürlüğünün kayıtlarına başvurmaları kaçınılmazdır. Özel okullarla kurulan ilişkiler ve yönetici atamalarının soruşturulmasıyla birlikte,  gerçekler gün ışığına çıkacaktır. Bunun bir kehanet değil, zorunluluk olduğunu belirtmeliyiz. Türkiye, Gladyo’nun eğitim ayağını tasfiyeye mecburdur ve bunu başaracaktır.

Fehmi Bey’in, İl Millî Eğitim Müdürü olarak, kentte yaşanan sorunları astlarına yıkma konusundaki başarısını bu konuda sergilemesi oldukça zor görünüyor.  

İl Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in, 13 Haziran 2019 tarihli, 2018-2019 eğitim yılı değerlendirmesindeki bir ifade, şaşırtıcıdır:

“Bir eğitim öğretim yılını daha başarı ve huzur içinde tamamlamış olmanın sevinci içindeyiz.” (kocaeli.meb.gov.tr, 13.06.2019).

 

Fehmi Rasim Çelik'in, Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Necmeddin Kuyucu'nun şehit edilmesi ile ilgili mesajı (Millî Eğitim Müdürü, 2018-2019 öğrenim yılının huzur içinde geçirildiğini düşünüyor!)
Fehmi Rasim Çelik'in, Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Necmeddin Kuyucu'nun şehit edilmesi ile ilgili mesajı (Millî Eğitim Müdürü, 2018-2019 öğrenim yılının huzur içinde geçirildiğini düşünüyor!)

ÖĞRETMENİ KATLEDİLEN BİR KENT, HUZURLU MUDUR?

2018-2019 eğitim-öğrenim yılında  Kocaeli’de bazı  üzücü olaylar yaşanmış, bunların bir kısmı kamuoyuna yansımıştır. Kamuoyuna yansıyan birkaç üzücü olayı hatırlayalım:

  • 20 Eylül 2018 tarihinde, lisede öğrenim gören oğluna okul üniforması alamadığı için intihar ettiği öne sürülen İsmail Devrim, Kocaeli Körfez Yukarı Hereke’deki evinde canına kıymıştır (bbc.com, 22.09.2018). Valilik, olayın ‘psikolojik’ olduğunu açıklamıştır. Her özkıyımın psikolojik nedenleri olur. Psikolojik nedenler,  ekonomik, sosyal, genetik vb.  etkenlerden de kaynaklanabilir. İl Millî Eğitim Müdürü’nün yıl sonu mesajına göre,   öğrenim yılı huzur içinde tamamlanmıştır! Bir öğrenci velisinin, hangi gerekçeyle olursa olsun, canına kıyabildiği bir kentin eğitim yöneticisi gerçeği görmezlikten gelebilir mi?  
  • Derince Turgut Reis İlkokulu 1. sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler, 4 Ekim 2018’de, İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan bahçe kapısının devrilmesi sonucu yaşamını yitirmiştir. Bilirkişi raporuna göre, kapı teknik yönden kusurludur. Yedi yaşındaki bir çocuğun, teknik yönden kusurlu olduğu saptanan bir kapının altında kalarak can verdiği kentin İl Millî Eğitim Müdürü, 2018-2019 yılının  huzur içinde tamamlandığını  nasıl söyleyebilir?
  • Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Necmeddin Kuyucu, 2 Nisan 2019 tarihinde, görevi başındayken şehit edilmiştir. İl Millî Eğitim Müdürü, cinayetle ilgili taziye mesajını unutmuş görünüyor! Yıl sonu mesajında en azından bu acı olaya değinmesi gereken  İl Millî Eğitim Müdürü’nün, “Bir eğitim öğretim yılını daha başarı ve huzur içinde tamamlamış olmanın sevinci içinde…”  olması, şaşırtıcı değil mi? Cinayetin işlendiği bir kentte hangi  ‘huzur’dan söz edilmektedir? Daha doğrusu, huzur nedir?
  • 24 Haziran 2019’da, Derince Yenikent İnci Evlerinde, LGS’den dolayı, 8. Sınıf öğrencisi Yunus Faruk M.  canına kıymıştır (astakoshaber.com, 25.06.2019). Yıl sonu mesajından sonra yaşanan bu üzücü olay da göstermektedir ki, öğrenim yılı, sanıldığı gibi ‘huzur’ içinde geçmemiştir.
Derince Turgut Reis İlkokulu 1. sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler, 4 Ekim 2018'de, İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan  iki yüz kiloluk  bahçe kapısının altında kalarak can vermişti (Bilirkişiye göre kapı teknik yönden kusurlu. Fehmi Rasim Çelik, huzurlu bir yıl geçirdiğini  ifade ediyor!)
Derince Turgut Reis İlkokulu 1. sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler, 4 Ekim 2018'de, İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan iki yüz kiloluk bahçe kapısının altında kalarak can vermişti (Bilirkişiye göre kapı teknik yönden kusurlu. Fehmi Rasim Çelik, huzurlu bir yıl geçirdiğini ifade ediyor!)

İl Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in açıklamasında, yukarıda değinilen üzücü  olaylardan hiç söz edilmemektedir. Ona göre sanki bu olaylar hiç yaşanmamıştır. Bir kamu yöneticisinden, olgulara göre hareket etmesi, kurumundaki tüm olayların sorumluluğunu üstlenmesi beklenir. Bu açıklamanın, Kocaeli’nin 2018-2019 eğitim ve öğrenim yılını özetleyen  bir rapor niteliği taşıması mümkün görünmemektedir. Açıklama, Bakanlığın 'İnsan Kaynakları' hayalini kuran  yöneticinin birikimini ölçmek isteyen yetkililer için zengin bir veri kaynağıdır.     

(Körfez, 17 Temmuz 2019)  

 

Kaynakça:

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/mehmet-alinin-olumu-hakkinda-bilirkisi-bakin-ne-dedi-365674h.htm Erişim: 30.12.2018.

https://kocaeli.meb.gov.tr/www/mill-egitim-mudurumuz-sayin-fehmi-rasim-celikin-2018-2019-egitim-ogretim-yili-sene-sonu-mesaji/icerik/1191 Erişim: 17.07.2019.

https://www.ensonhaber.com/kocaelide-bunalima-giren-sahis-intihar-etti.html Erişim: 17.07.2019.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45611757 Erişim: 17.07.2019.

https://www.mynet.com/ismail-devrim-neden-intihar-etti-kocaeli-valiligi-nden-aciklama-110104411336 Erişim: 17.07.2019.

https://www.egitimsitesi.net/lgs-de-istedigi-puan-alamayan-ogrenci-intihara-atladi/980/ Erişim: 17.07.2019.

http://www.astakoshaber.com/haber/asayis/14-yasindaki-cocuk-3-kattan-atlayarak-intihar-etti/22170.html Erişim: 17.07.2019.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault