Körfez Yavuz Sultan Selim Mahallesi'nin üzerinden geçen yüksek gerilim (Bu evlerde doğan bebeklere yazık!)
Körfez Yavuz Sultan Selim Mahallesi'nin üzerinden geçen yüksek gerilim hattının direği müstakil evlerin önünde yükseliyor (Bu evlerde doğan bebeklere acıyan bir vicdan yok mu?)

Elektrik Yüksek Mühendisi Fırat Ünsal, Elektromagnetik Alanların İnsan Sağlığı Üzerindeki  Etkileri konulu yüksek lisans tezinde, yüksek gerilimin insan sağlığına etkisini işliyor. Hepimizin, özellikle yetkililerin Sayın Fırat Ünsal’dan  öğrenecekleri var.

Yüksek gerilim hatları çocuklarda lösemi ve beyin kanserine yol açıyor. Hamile kadınlarda düşük riskini artırıyor, doğumu zorlaştırıyor. Sinir sisteminde elektriksel, biyokimyasal, fonksiyonel ve patolojik değişimlere neden oluyor.  Alzaymır (Alzheimer) riskini artırıyor.

Bunca hastalığa neden olan yüksek gerilim hatlarının, yerleşim alanlarından uzak olması gerekir. Devlet, hatların, canlıları etkilememesi için gerekli önlemleri almakla yükümlü. Kocaeli’de kenti karpuz gibi ikiye ayıran yüksek gerilim hatları insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Körfez ve Derince’nin bazı mahalleleriyle  parklar yüksek gerilim hatlarının altında yer alıyor.

Yüksek gerilim hatları, Körfezkent'e bir adımlık mesafede (Yeşile değil, elektromanyetik  dalgalara doymak!)
Yüksek gerilim hatları, Körfezkent'e bir adımlık mesafede (Yeşile değil, elektromanyetik dalgalara doymak!)

Yukarıdaki fotoğraf, Körfez Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde, Körfezkent’in kuzeyinde çekildi. Yüksek gerilim hatları, sadece Yavuz Sultan Selim Mahallesi'yle sınırlı değil kuşkusuz. Yenikent de yüksek gerilim tehdidiyle karşı karşıya. Yenikent Venüs İş Merkezi, çocuk parkı ve Eski İş Merkezini etkileyen yüksek gerilim, mahalle sakinlerini doğrudan etkiliyor.  Yavuz Sultan Selim Mahallesi'nin üzerinden geçen yüksek gerilim hattının direği, birbirine bitişik iki müstakil evin önünde yükseliyor. Hat, sadece o iki evi değil  mahalleyi etkiliyor. Evlerle direği birkaç metre genişliğindeki yol ayırıyor. Bu evlerde ve çevrede yaşayanların tamamı, yüksek gerilimin ölüm kusan etkisine açık.  Direğin altında çocuklar oyun oynuyor,  komşular sohbet ediyor. Ne çocuklar tehlikenin farkında ne de mahalle sakinleri…  Müstakil evlerde yaşayanlar, tehlikeden habersiz. Direğe bağlanan ipe asılan çamaşırlar, onların, ağır ağır gelen ölümden habersiz olduğunu gösteriyor. Peki yetkililer? Namuslu bir belediye başkanının, imar müdürünün, mühendisin, doktorun, çevre sağlığı uzmanının oturulmasına asla izin veremeyeceği bu evlere kim ruhsat verdi? O mahallede yaşayan yurttaşlarımızı ölüme sürükleyen bu utanca kimler göz yumdu? O evlerde doğan/doğacak bebeklerin vebalini kim/kimler üzerine alacak?  Birkaç yıl önce inşaat şirketleri Kavanlar  ve Türköz  için Körfezkent’in doğusundaki yüksek gerilim hattının bir kısmı yer altına indirilmişti. Üç kuruşa gerilim hattını yer altına indirenler için binlerce insanı etkileyeceği düşünülen tehlikenin bir anlamı yok mu?

Ne diyelim, yüksek gerilim sizi çarpsın! 

 

Yüksek gerilim hatlarının altında park ve mahalle inşa edenler, halka karşı işledikleri suçun farkında mı?
Yüksek gerilim hatlarının altında park ve mahalle inşa edenler, halka karşı işledikleri suçun farkında mı?

 (Dilovası, 24 Haziran 2019)

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault