Mustafa Fırat (1935- 05.01.2022) ve eşi Saray Fırat
Mustafa Fırat (1935-05.01.2022) ve eşi Saray Fırat

Pülümür Mezra köyünden Mustafa Fırat, tedavi gördüğü Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bugün  yaşama gözlerini yumdu.

Mustafa amca, 1935 doğumluydu. Yaşama gözlerini 87 yaşında yumdu. O ilk acıyı, 84 yıl önce, henüz 3 yaşındayken bindirildiği yük vagonunun boğucu atmosferinde tatmıştı.

Çığlığı. raylardan yayılan o gıcırtıya karışmıştı.

Sesini, annesinden başka duyan olmamıştı.

Babamın çocukluk arkadaşıydı. İki çocukluk arkadaşı, bir dönemin acılarına tanıklık etmişti.  Onun yaşama veda ettiğini öğrendiğimde içim burkuldu. Yumuşak doku kanserinden dolayı büyük acı çekiyordu. Kocaeli’de başlayan tedavisi, Elazığ’da devam ediyordu.

Sosyal güvencesi yoktu. Oğlu Ali Fırat, babasının tedavisi için Kırmızıköprü’ye gelmiş, işsiz kalmıştı. Hasta bir babanın tedavisi, acımasız sistem için bir şey ifade etmiyordu.

Ali başta olmak üzere, Mustafa amcanın bütün çocukları ve gelinleri onu zor günlerinde yalnız bırakmadı. Bazen haftalarca Fırat Üniversitesinde başucundan ayrılmadılar. Hastane ortamında haftalarca kalmanın zorluklarını bilen bilir.

Onların, insanın yüreğine ferahlık veren bu güzel davranışı, her tür övgüye değer.

Mustafa amca, Pülümür Kırmızıköprü Halk Lokantasının sahibiydi. Denizli mutfağında yetişmişti. Onun kaybından sonra geride eşi Saray Fırat, kardeşleri  Musa Fırat (1931), Hıdır Fırat ve Emine Dikme kaldı.

1930 kuşağı, yokluk ve zorluklar içinde büyümüştü, ama  tok gözlüydüler. Bugün olağan davranış hâline getirilen ‘dilenme’ duygusundan onlarda eser yoktu. Yaşlı bir köylünün tedavi için Elazığ’a ticari taksiyle gitmek zorunda bırakılması, yetkili-yetkisiz kaç kişinin dikkatini çekmiştir,  bilemiyorum.

Mustafa amca, Mezra köyünde gözlerini dünyaya açtı.  Mezra Köyü Mezarlığında sonsuzluğa uğurlanacak. Onu, salgından dolayı eve hapsolduğumuz şu günlerde sonsuzluğa  uğurlamanın acısını yaşıyoruz.  

Üç yaşında acılarla tanışmıştı… Özellikle son yıllarda büyük acılar çekti. Yüreği daha büyük acılara dayanamadı.

Yarın Mezra’da sevenlerine kavuşacak olan Mustafa amcayı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz…

(Körfez, 5 Ocak 2022)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault