Nazım Mutlu, Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden, Ankara: Nisan 2021.
Nazım Mutlu, Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden, Ankara: Nisan 2021

Necatibey Caddesi, ağır adımlarla  ilerleyen Amasyalı beyefendinin yabancısı sayılmaz.  Beyefendi, ağırbaşlı,  mütevazı öğretmen, yetenek ve birikimlerini ülkesi için değerlendirme konusunda tereddütsüz. Kalemindeki son mürekkebi, başı dik yaşama tutkusu için ayıran toplumcu aydın geleneğinin günümüzdeki örneklerinden.

Yetenek ve birikimlerini borçlu olduğu Cumhuriyet Devriminin korkusuz savunucularından.

Aydınlanma savaşçıları, fişekliğindeki son mermiyi kendilerine saklar. Nazım Mutlu,  aydınlanma savaşında son mermiyi kendine saklayan namuslu aydın birikimimizin yüz akıdır.    Ona, mermiyi, yüreğiyle namluya süren savaşçı da diyebiliriz.

Öğretmen Dünyası, Aralık 2019’da okurlarına veda etti. Dergi okurlarına veda ettiğinde 40 yaşındaydı. Aylık meslek dergisi, 480 sayı yayımlandı.  Okurlarının ve çalışanlarının desteğiyle ayakta kalmayı başaran derginin son  Genel Yayın Yönetmeni Nazım MutluToparlayacak Olursak  adlı kitabıyla okurlarıyla buluştu.

Nazım Mutlu, arkadaşlarıyla birlikte
Nazım Mutlu (ön sıra, sol başta) arkadaşlarıyla birlikte

TATLIPINAR’DAN BESLENEN BİR TATLI DİLLİ

Nazım Mutlu, Amasya Taşova Tatlıpınar köyünden. 1960 doğumlu. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu.  İlk görev yeri, Tokat Yeşilyurt Lisesi.  Tokat’tan  sonra  Samsun Havza Lisesinde göreve başlar.  Cumhuriyete karşı konumlanan yöneticilerin müdahalesiyle, 1996 yılında  Giresun Çanakçı Lisesine sürgün edilir. Yargı kararıyla Samsun Havza Lisesindeki görevine geri döner. 1998 yılında Ankara’ya atanır. Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, Gölbaşı Anadolu Lisesi ve son olarak Atatürk Anadolu Lisesinde çalışır. Ankara Üniversitesi  Fen Fakültesinin çeşitli bölümlerinde üç yıl süreyle Türk Dili ve Edebiyatı derslerine girer.

2010 yılında emekliye ayrılır.

Nazım  Mutlu,  Taşova Tatlıpınar köyünde
Nazım Mutlu, Taşova Tatlıpınar köyünde

Nazım Mutlu’nun resmî görev dökümü özetle böyle. Onun bir de ‘resmî’ olmayan görev kaydı var. Şiirleri, yazıları, makaleleri, kitapları, dernek ve sendika yöneticiliği… İşte onlardan birkaçı:  Havza Tersakan gazetesinin kuruluşuna  omuz verir, yazıları yayımlanır. Öğretmen Dünyası, Kıyı, Çağdaş Türk Dili, Varlık, Damar, Patika, Berfin Bahar vd. dergilerde şiir, deneme, eleştiri, tanıtı türlerinde yazıları yayımlanır. Gölbaşı Anadolu Lisesinde, Mavisu’yu yayımlar. Atatürk Anadolu Lisesinde,  liyakatsiz yöneticilerin müdahalesine karşın, Not Defteri’ni çıkarır.

Geceyi Kuşatır Elyazıları (1993), Yaşadığım (2003), Usul Acı (2012) adlarını taşıyan üç şiir kitabı   ile  ONP’miz/Osman Nuri Poyrazoğu’na Armağan (Şubat 2021, Psikoolgu Yayınları)  adlı biyografik eser de Mutlu’nun imzasını taşıyor.  .

Nazım Mutlu, ONP’yi yayımladıktan kısa bir süre sonra yeni kitabı Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden’le (Nisan 2021),   okurlarıyla buluştu. Kitapta 93 makale yer alıyor. Yazar, Ocak 2012-Aralık 2019 tarihlerinde Öğretmen Dünyası’nda yayımlanan 93 Başyazıyı kitapta bir araya getirerek okurlarıyla paylaşıyor. 

Soldan sağa Mustafa Gazalcı, Nazım Mutlu ve Erdal Atıcı
Soldan sağa Mustafa Gazalcı, Nazım Mutlu ve Erdal Atıcı

 

KIRK YILDA YİRMİ   BAKAN UĞURLAYAN DERGİ

Öğretmen Dünyası  Samsun Havza Temsilcisi (1990) Nazım Mutlu, 1998 yılında, derginin kurucularından Zeki Sarıhan’ın önerisiyle,  Yazı  Kurulu üyeliğine seçilmiş. Dergide, Yazı Kurulu üyeliği, Yazı İşleri Müdürlüğü ve son olarak Genel Yayın Yönetmenliği görevlerini yürütmüş. Aralık 2011-Aralık 2019 tarihleri arasında dört dönem Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanlığı görevini üstlenmiş.

Öğretmen Dünyası Yazı Kurulu (1984) toplantıda (Fotoğraf: Zeki Sarıhan arşivi)
Öğretmen Dünyası Yazı Kurulu (1984) toplantıda (Fotoğraf: Zeki Sarıhan arşivi)

Öğretmen Dünyası’nın yayımlandığı 40 yılda, Millî Eğitim Bakanlığı koltuğuna 21  isim  oturmuş.  Mutlu, temsilcilik görevi dâhil, Öğretmen Dünyası’nda görev aldığı yaklaşık 25 yılda  11  Millî Eğitim Bakanı’nı uğurlamış! 10 Temmuz 2018’de atanan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la ilgili olarak, birkaç hafta sonra şu satırları kaleme almış:

 “Gerek …’küreselleşmenin eğitim müfredatı’ mimarı olarak gerekse TED Üniversitesinin, Maya Okullarının kuruculuğu gibi özel okulcu kişiliğiyle bilinen Sayın Selçuk’un, bu koşullarda ne kadar ‘yeni’ bir bakan ya da kendi anlatımıyla ‘gören’ olacağını anlamak uzun sürmeyecek.” (Öğretmen Dünyası, Ağustos 2018).

Kamu eğitim kurumunda çalışırken ‘terfi’, ‘sürgün’ vb. endişeleri bir yana bırakmış. FETÖ’nün en azgın döneminde, ‘ulusalcı dalgayı aşma’yı amaçlayan her tür saldırganlığa siper olmuş. Kendini gizlemeden, arkadaşlarıyla birlikte, ulusal eğitimin tasfiyesine karşı bir elinde kalem, diğer elinde bayrak,  direnmiş.  

Soldan sağa Av. Ayhan Sarıhan,  Araştırmacı Yazar Zeki Sarıhan, Prof. Dr. Aydın Köksal, Hızır İnan ve Nazım Mutlu
Soldan sağa Av. Ayhan Sarıhan, Araştırmacı Yazar Zeki Sarıhan, Prof. Dr. Aydın Köksal, Hızır İnan ve Nazım Mutlu

EĞİTİMDEKİ KARMAŞA VE ÇIKMAZIN SİCİLİNİ SORGULUYOR

Nazım Mutlu, Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden kitabıyla, eğitimde yaşanan yozlaşma ve çürümeye büyüteç tutuyor. ‘Ulusalcı dalgayı aşma’ çabalarının eğitimdeki yansımalarına dikkat çekiyor. Aklı ve bilimi dışlayan uygulamalara net tavır alıyor.

Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden, halkçı öğretmenin, eğitim programlarından  ders kitaplarına, sınıf yönetiminden öğretmenlerin özlük haklarına, eğitim mevzuatından okulların mimarisine, kadın cinayetlerinden kaynak savurganlığına uzanan geniş bir yelpazedeki eleştiri  ve önerilerini sunuyor.

Nazım Mutlu, bu çalışmasıyla, Türk eğitim sisteminin üzerine karabasan gibi çöken  örtüyü kaldırıyor. Genç kuşaklara ve araştırmacılara değerli bir kaynak armağan ediyor. Eğitimdeki karmaşa ve çıkmazın sorumlularının sicilini sorguluyor. Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden, Cumhuriyet Devriminin halkçı, laik, ulusal ve bilimsel eğitim birikimiyle hesaplaşma sürecini tutanağa bağlayan değerli bir belge niteliği taşıyor.

Soldan sağa Mustafa Pala, Birsen Sürmeli ve Aydın Karataş
Soldan sağa Mustafa Pala, Birsen Sürmeli ve Aydın Karataş

 ARKADAŞLARI NE DÜŞÜNÜYOR

Aydın Karataş
Aydın Karataş

Öğretmen Dünyası Yazı Kurulu Üyesi  Aydın Karataş, arkadaşı Nazım Mutlu’yu şöyle tanımlıyor:

“Çok mütevazı. Tam bir halk adamı. Çalışmayı seven, çok öne çıkmak istemeyen bir arkadaş. Disiplini sever, amaçlı çalışır. Karamsar değil. Hep umut dolu, geleceğe umutla bakar. İnsan ilişkilerinde birleştiricidir. Toplumcu düşünceyi yaymak için grup çalışmasına açıktır. Maddi çıkarları ön planda tutmaz. Karşılıksız emek vermeyi sever. Hayır, demekten hoşlanmaz. Dostlarına, çevresine hayır demez. O yüzden çok yük alır, ama hayıflanmaz. Uzun yürüyüşçüdür, yorulmaz.” 

Avukat Ayhan Sarıhan (Fotoğraf: Samandağ Gazetesi)
Avukat Ayhan Sarıhan (Fotoğraf: Samandağ Gazetesi)

Öğretmen Dünyası’nın emektarlarından,  Avukat-Emekli Öğretmen Ayhan Sarıhan, Nazım Mutlu’nun çalışkanlığına ve kusursuz Türkçesine dikkat çekiyor:

“Çalışkan, üretken ve alçak gönüllü. Öğretmen Dünyası’na, daha doğrusu ulusal eğitime büyük katkısı, hizmeti var. Türkçe  konusunda kusursuz. Ben de Türkçe öğretmeniyim, zaman zaman ona danışırım. Kendisinin dostu olmaktan her zaman gurur duydum.”

 

Birsen Sürmeli
Birsen Sürmeli

Öğretmen Dünyası Yazı Kurulu Üyesi Birsen Sürmeli, Nazım Mutlu’nun üretkenliğine, dürüstlüğüne, alçak gönüllülüğüne ve  yardımseverliğine vurgu yapıyor:  

“Nazım Mutlu, üretken, sessiz, dürüst bir  dost. 18 yıl önce bir dershanede kesişti yollarımız. Daha sonra Öğretmen Dünyası ve Ulusal Eğitim Derneğinde uzun yıllar birlikte çalıştık. Arkadaşım Nazım Mutlu çalışkan, özverili, sabırlı, hoşgörülü bir insan. Bir kez olsun gönül kırdığına tanık olmadım. Onun kitabında ‘hayır’ sözcüğüne yer yok. Yardım etmek, sorumluluk paylaşmak, işin yükünü üstlenmek sıradan bir durumdur. Yapılan işlerde asla kendini öne çıkarmaz. İş birliği ve dayanışma içindedir her zaman. Gönül adamıdır, kafa dengidir. Zor gününüzde, iyi gününüzde bilirsiniz ki yanınızdadır. Duygulu, hassas, değerli bir dost.”

Mustafa Pala
Mustafa Pala

Öğretmen Dünyası  Yazı İşleri Müdürü Mustafa Pala, Mutlu’nun, başyazılarını  bir kitapta toplamasının,  kolay erişim  sağladığını  düşünüyor. Pala, arkadaşıyla ilgili  şu düşünceleri dile getiriyor:    

“Bireyler arasındaki ilişkilerinde önde olan  ince duyarlıklı tavrını sert eleştiriler içermesine karşın bu yazılarında da görebildiğimiz  Nazım Hoca’yla yaklaşık on yıl birlikte çalışmanın  kazanımları az olmadı. Bu vesileyle her iki nedenden dolayı bir kere daha teşekkür ediyorum kendisine.”

Özden Yılmaz Bilgin
Özden Yılmaz Bilgin

Öğretmen Dünyası  Yazı İşleri Müdürü Özden Yılmaz Bilgin, arkadaşı Nazım Mutlu’yu  anlatıyor: 

“Nazım Mutlu, şu dünyada tanış olduğuma  sevindiğim insanların önde gelenlerindendir. Çocuk merakıyla bakan gözleri, duymak için dikkat kesilen kulakları, anlamak için çabalayan zihni ve hep elinizden tutmaya hazır dost elinin dışında onu tanımlayacağım bir sözcük, ‘güven’ olurdu. Ona güvenirsiniz çünkü boşa konuşmaz “evet”i evet, “hayır”ı da hayırdır. Ona hep özenirim, örnek alırım.”

Selime Özkuzucu
Selime Özkuzucu

Öğretmen Dünyası’nıın tez canlı çalışanlarından. Selime Özkucu,  Nazım Mutlu’yla yıllarca birlikte çalışmış. Özkuzucu, Genel  Yayın Yönetmeni’ni şu sözlerle tanımlıyor:  

 “Beyefendi kişiliğini, zarifliğini, ince şakalarını herkes bilir. Çok naif bir insan. Kimseyi incitmez. Anlaşamadığımız tek nokta, o biraz ağır çalışır, ben tez canlıyım. Son derece iyi niyetli bir insan. Nazım Hoca’yı iyi ki tanımışım.”

 

Zeki Sarıhan
Zeki Sarıhan

Öğretmen Dünyası’nın kurucularından Zeki Sarıhan,  Genel Yayın Yönetmenliği görevini devrettiği Nazım Mutlu’yla ilgili duygu ve düşüncelerini şöyle özetliyor:

“Hep iyi şeyler düşündüm. Yazı Kuruluna girmeye teşvik ettim. Havza’da görevden alındığı zaman destek verdim. Ankara’ya gelir gelmez Öğretmen Dünyası Yazı Kuruluna girmesini önerdim. Dürüstçe beraber çalıştık. Mütevazı bir köylü çocuğu. İşlerini ciddi yapar. Edebiyatta kendisini geliştirmiş. Noktalama işaretlerini ve eski yazıyı ona sorardık. Gönül rahatlığıyla görevimi ona bıraktım. Prensiplerime bağlı kaldı. Bir insan yönetimde uzun süre bulunmamalı, diyordum. Zamanı geldi. Nazım’ı önerdim. 2011-2019’a kadar devam etti. Son zamanlarda aramızda  bazı politik farklılıklar olsa da Nazım’la  ilgili iyi duygularım devam ediyor.”

Nazım Mutlu, Osman Nuri Poyrazoğlu’yla birlikte
Nazım Mutlu, Osman Nuri Poyrazoğlu’yla birlikte

GÖSTERİŞSİZ, SESSİZ VE KİBİRSİZ

Gürültü,  düzensiz seslerin bütünü olarak tanımlanır. Yetenek ve birikim sorunu olanlar, gürültüyle var olmaya çalışır. Çünkü gürültü, yetenek ve birikim sorunu olanların açığını kapatır.

Öğretmen Dünyası’nın   son Genel Yayın Yönetmeni    Nazım Mutlu,  beşikte mışıl mışıl uyuyan bebeğe ninni gibi gelen sesiyle kavgaya usulca giren gönül insanıdır.

Gösterişsiz, sessiz, kibirsiz…

Nazım Mutlu, tatlı dilini borçlu olduğu Tatlıpınar köyünde her işe koşuyor
Nazım Mutlu, tatlı dilini borçlu olduğu Tatlıpınar köyünde her işe koşuyor

 

Nazım Mutlu (Kışlık odun şimdiden hazır)
Nazım Mutlu (Kışlık odun şimdiden hazır)

 

 

Amasya Taşova Tatlıpınar köyü (Köye yayılan taze ekmek kokusu)
Amasya Taşova Tatlıpınar köyü (Köye yayılan taze ekmek kokusu)

 

Nazım  Mutlu,  baba ocağı Taşova Tatlıpınar köyünde
Nazım Mutlu, baba ocağı Taşova Tatlıpınar köyünde

 

 

Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden (Eğitimdeki yozlaşmanın sicilini sorgulayan kitap)
Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden (Eğitimdeki yozlaşmanın sicilini sorgulayan kitap)

 

Nazım Mutlu, Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden kitabıyla karanlığa meydan okuyor
Nazım Mutlu, Toparlayacak Olursak/Eğitimin İçinden kitabıyla karanlığa meydan okuyor

 

Öğretmen Dünyası dergisi (Kırk yıllık başarı öyküsü)
Öğretmen Dünyası dergisi (Kırk yıllık başarı öyküsü)

 

Nazım Mutlu (Tatlıpınar’da yaşlı anneye yardım gerek)
Nazım Mutlu (Tatlıpınar’da yaşlı anneye yardım gerek)

 

Soldan sağa Prof. Dr. Sedat Sever, Erdal Atıcı, Nazım Mutlu, Hüseyin Canerik ve Dr. Ahmet Arıkanoğlu (2018 Eğitim Onur Ödülü Töreni)
Soldan sağa Prof. Dr. Sedat Sever, Erdal Atıcı, Nazım Mutlu, Hüseyin Canerik ve Dr. Ahmet Arıkanoğlu (2018 Eğitim Onur Ödülü Töreni)

(Erzincan Çağlayan, 4 Ağustos 2021)

Yorumlar   

0 # Mustafa Pala 05-08-2021 14:01
Eline diline sağlık değerbilir Hüseyin Canerik öğretmenim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault