Hacı Bayram Arslantaş, Ay Parçası, Günce Yayınları, Mart 2021
Hacı Bayram Arslantaş, Ay Parçası, Günce Yayınları, Mart 2021

 

Hacı Bayram Arslantaş, Ay Parçası, Günce Yayınları, Mart 2021
Hacı Bayram Arslantaş, Ay Parçası, Günce Yayınları, Mart 2021

Hacı Bayram Arslantaş, Pülümürlülerin yakından tanıdığı bir isim.  2011-2013 yıllarında Ziraat Bankası Pülümür Şube Müdürü olarak görev yapmış.  Pülümür’e âşık aydınlarımızdan.  Arslantaş,  paranın yönetiminde sorumluluk alan, ancak parayla pulla işi olmayan nadir insanlardan.

ÇETİNKAYALI BİR GÖNÜL İNSANI

Hacı Bayram Arslantaş, 1954 Sivas Kangal doğumlu. Çocukluğu, Çetinkaya’da geçmiş.  İlk görev yeri,  Kangal Çetinkaya Ziraat Bankası. Çetinkaya, tren istasyonuna ev sahipliği yapan, bir zamanların hareketli kasabalarından. Babası,  demiryolcu. İlk ve ortaöğrenimini Çetinkaya’da tamamlamış.

Futbol ustası, ama ailesi top koşturmasına izin vermemiş.

Çetinkaya’nın kaderi, Pülümür Kırmızıköprü’yle benzerlikler taşıyor. Canlı ve hareketli kasabalar şimdi unutulmuşluğun acısını yaşıyor.

1936’da hizmete sunulan istasyon, Çetinkaya’nın ekonomik gelişiminin yanı sıra kültür ve sanat yaşamına büyük katkı sunmuş. Arslantaş,  bu elverişli ortamda Cumhuriyetin ışığıyla aydınlanmış bir Çetinkaya sevdalısı.

Hacı Bayram Arslantaş, anne ve babasıyla
Hacı Bayram Arslantaş, anne ve babasıyla

GÖZÜYAŞLI VEDALAR

Çetinkayalı Arslantaş, yurdun dört bir yanında görev yaparken kalemine sarılmış. Uzun bir süredir Çetinkaya’yla ilgili çalışma yürütüyor.  Çetinkaya’ya olan borcunu kasabanın kültür, sanat, eğitim, ekonomi, spor vb. alanlarında uzun süredir yaptığı araştırmaları kitaplaştırarak ödemeye çalışıyor.

Yüreği Çetinkaya için çarpan  Hacı Bayram Arslantaş için Türkiye’nin her bir yanı Çetinkaya’dır. Ülkenin farklı bölgelerinde görev yapmış. Armutlu, Gemlik, Ovacık, Darende, Yeşilyurt, Arıcak ve son olarak  Pülümür’de çalışmış.  Görev yaptığı yörelerde  gönül bağları kurmuş. Her görev yeri değişikliğinde gözlerinden yaşlar süzülmüş. Ayrıldığı yöreye akıttığı damlalarla,  hiçbir ayrım gözetmeksizin sevdiği insanlara olan bağlılığını dışa vurmuş.  

 

Hacı Bayram Arslantaş, eşi Süheyla Arslantaş’la birlikte
Hacı Bayram Arslantaş, eşi Süheyla Arslantaş’la birlikte

AY PARÇASI

Vatan sevgisi, insanı sevmekle başlar. Hacı Bayram Arslantaş’ın en kıymetlisi, değerli eşi Süheyla Arslantaş’a  ithaf ettiği Ay Parçası (Günce Yayınları, Mart 2021), farklı tarihlerde yazılmış 81 şiirden oluşuyor. 144 sayfalık kitabın editörü Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Seher Başel, “Okuduğunuz her satırda Ege’nin serin rüzgârlarını, Doğu Anadolu’nun kar soğuğunu, İç Anadolu’nun temmuz sıcağını derinden hissedeceksiniz.” diyor.

Kitapta, Seher Başel’in yanı sıra, Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Doğan’ın,  Emekli Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer’in, Emekli Deniz Kurmay Albay Aydın Ortabaşı’nın ve Gazeteci-Yazar Bekir Zorba’nın sunumlarına yer veriliyor.

Hacı Bayram Arslantaş, Ay Parcası’yla,  okurunu Türkiye turuna çıkarıyor. Ülkenin dağlarını, denizlerini, derelerini, göllerini, ormanlarını sevdiriyor. Cumhuriyet Devriminin ışığını yurda yayıyor. Munzur’un karla kaplı doruğunda soluklanıyor.  Munzur Çayı’nın kıyısından Türkiye’yi selamlıyor. Ovacık’ta soğuk kış iklimini ısıtan köylülerin acılarına ve sevinçlerine ortak oluyor.

Peki,  Pülümür için ne düşünüyor?

 “Çok muhteşem günlerim oldu, Pülümür’de. Keşke memleketimizin her bir yeri öyle olsa. Öyle hoşgörülü insanlarımız olsa… Orada ağrımadım, incinmedim”

Ay Parçası’yla yüreğimizi ferahlatan Çetinkayalı ozan Hacı Bayram Arslantaş’ı, Pülümür Vadisi’nin güzelliklerini paylaşma umuduyla,  yürekten kutluyoruz.

Hacı Bayram Arslantaş, İçel Sanat Kulübünde
Hacı Bayram Arslantaş, İçel Sanat Kulübünde

 

Çetinkaya Gençlik Futbol Takımı (23 Temmuz 1970) Ayaktakiler Arif Başer,  Ömer Ali Akülger, Metin Duman,  İzzet Özsoy, Yusuf Öztürk,  Ali Doğan, Cemal Özdemir,  Talip Çelik, Bedreddin Demirvücut, Ön sıra  Ahmet Özkan,  Abuzer Polat, Hacı Bayram Kale, Hikmet Kocamemik, Haydar Özkan, Hüsnü Doğaner, Hacı Bayram Arslantaş
Çetinkaya Gençlik Futbol Takımı (23 Temmuz 1970) Ayaktakiler Arif Başer, Ömer Ali Akülger, Metin Duman, İzzet Özsoy, Yusuf Öztürk, Ali Doğan, Cemal Özdemir, Talip Çelik, Bedreddin Demirvücut, Ön sıra Ahmet Özkan, Abuzer Polat, Hacı Bayram Kale, Hikmet Kocamemik, Haydar Özkan, Hüsnü Doğaner, Hacı Bayram Arslantaş

 

Hacı Bayram Arslantaş, İçel’de sanatçı arkadaşlarıyla bir arada
Hacı Bayram Arslantaş, İçel’de sanatçı arkadaşlarıyla bir arada

 

Hacı Bayram Arslantaş, ailesiyle bir arada
Hacı Bayram Arslantaş, ailesiyle bir arada

 

Fotoğraflar, Sayın Hacı Bayram Arslantaş'ın arşivinden derlenmiştir. 

(Pülümür/Kırmızıköprü, 11 Mayıs 2021)

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault