Profesör Doktor Esma Buluş Kırıkkaya (Bilime adanmış onurlu bir yaşam)
Profesör Doktor Esma Buluş Kırıkkaya (Bilime adanmış onurlu bir yaşam)

Öğrencileri bilir, Prof. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya’nın  ilk ders konusu yürektir. Öğretmen adayı öğrencilerine kalbini gösterir, öğretmenlik burada  başlar, der.

O, mesleğe yüreğini koymuş bir gönül insanıdır.  

Görev ve sorumluluklarının bilincindedir. İşini asla aksatmaz. O gün dersi varsa mutlaka zamanında girer. Öğrencileri, derse zamanında giren öğretmenlerinden sonra dersliğin kapısını çalmaz.

Sivas’a,  baba ocağına ‘kaçan’ öğrencisini okula  kazanmaya  çalışırken dilinden inci taneleri gibi dökülen sözcüklere dikkat ediyorum. Türkçeyi  tozlu sözlüklerden çıkarıyor,  akıl ve yürekle buluşturuyor. Bu etkili konuşmayı, okulu ‘asan’  öğrencinin annesinden başka kimse yapamaz! Bir öğrencisinin bile  ‘heba’ olmasına gönlü razı olmayan  Esma Hoca,  mesleğe adanmışlığın canlı bir örneği olarak belleklere kazınıyor…

Esma Buluş Kırıkkaya, yetenek ve birikimlerini nitelikli öğretmen yetiştirmek için değerlendiren eğitimcilerimizden.  O, akademi dünyasındaki aşınma ve yozlaşmaya,  namuslu akademisyen geleneğinin yanıtıdır.

Başı dik yaşamayı ilke edinmiştir.

Hormonsuz-katkısız başarıların mimarıdır. Erzincan Lisesinin ağırbaşlı ve mütevazı öğrencisinin akademik başarısı, Erzincan ovasında ter döken yoksul köylülerin gurur kaynağıdır. Üretkenliğini ve yaratıcılığını, ülkesine duyduğu sevgiye borçludur.

Buluş ailesi, kravatlı mütegallibenin mülksüzleştirdiği  köylülerdendir.  Dededen kalma mülke hukuksuz olarak el koyanlara gösterilen hoşgörü, kasketli köylülerin yüreğinde derin izler bırakmıştır. Esma,  Türkiye’nin vicdanlı ve yüreği temiz kasketlilerinin akademideki sesi soluğudur.

Çalışarak, üreterek ayakta kalmayı başaran Buluş ailesinin akademiye armağanıdır.    

Esma, derdine yanmayan, ama ülkesinin  en küçük sorununu dert edinen hilesiz hurdasız bir yürektir.

O, mütevazı kişiliğiyle yürekleri fetheden, bilime adanmış bir ömürdür. En karmaşık konuları yalın bir  dille anlatma becerisi, hayranlık uyandıran türdendir. Prof. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya,  Kuantum mekaniğini, Fizik dersiyle hiç tanışmamış birine anlatabilme sanatıdır.

Kocaeli Üniversitesinin çalışkan, üretken ve  disiplinli akademisyenlerinden Prof. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya, namuslu insanların yüreğini ferahlatan ilkyaz esintisidir.

Prof. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya, Türkiye’nin yüzlerce  yıllık mirasa sahip  aydın birikiminin günümüzdeki izdüşümüdür.  

(Erzincan Çağlayan, 18 Şubat 2021) 

Bu yazı, 18 Şubat 2021 tarihinde pulumur.org'da (Pülümür Haber) yayımlanmıştır. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault