Kocaeli Derince Turgut Reis İlkokulu 1. sınıf  öğrencisi Mehmet Ali İşler, 4 Ekim 2018'de  okul kapısının altında kalarak can vermişti (Kapıya onay veren yetkililer hâlâ görevde!)
Kocaeli Derince Turgut Reis İlkokulu 1. sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler, 4 Ekim 2018'de, okul kapısının altında kalarak can vermişti (Kapıya onay veren yetkililer hâlâ görevde!)

Kocaeli Derince Turgut Reis İlkokulu 1. sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler’in üzerine, 4 Ekim 2018’de, okul bahçe kapısı devrildi. 7 yaşındaki öğrenci 6 Ekim’de yaşamını yitirdi. Mehmet Ali, 8 yaşını göremedi. Bahçe kapısı, Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştı.  Peki, soruşturmayı kim yönetti?

 

BAHÇE KAPISININ ALTINDAKİ KABUL İMZASI  KİME AİT?

Kapıyı İl Millî Eğitim Müdürlüğü yaptırmıştı. Kapının geçici ve kesin kabulünde İl  Millî Eğitim Müdürlüğünün imzası var. Bilirkişi kapının teknik yönden kusurlu olduğunu belirtiyor. O hâlde bu kusurun bir numaralı sorumlusu kim?

 

KAPI TEKNİK YÖNDEN KUSURLU, AMA SORUŞTURMAYI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ FEHMİ RASİM ÇELİK YÖNETİYOR!

Teknik yönden kusurlu olduğu saptanan kapının ihalesini, geçici ve kesin kabulünü, ödemesini  Millî Eğitim Müdürlüğü yapıyor. Kapı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından teslim alınıyor. İşte o kapı, öğrencinin ölümüne yol açıyor. Kapıyla ilgili işlemler,  Derince Turgut Reis İlkokulu Müdürlüğü ile  Derince İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün bilgisi dışında gerçekleştiriliyor.  Soruşturmayı İl Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik yönetiyor! Soruşturmayı,  soruşturulması gereken kişi yönetiyor!

 

Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'dan başarı belgesi alırken
Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'dan başarı belgesi alırken

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ, MUHAKKİKLERİN AMİRİ KONUMUNDA!

Rapora göre, kapı teknik yönden kusurlu. Özetle, ölüm, kusurlu kapıdan kaynaklanmış.

Bu durumda ilk yapılması gereken, soruşturmanın selameti açısından, kapıya onay veren yetkiliye görevden el çektirmektir. Delillerin karatılmasını engellemenin başka yolu yoktur. Fehmi Rasim Çelik’in, tedbiren görevden el çektirmek yerine, soruşturmayı yönetmesine onay veriliyor!  Peki soruşturmada görevlendirilen muhakkiklerin sicil amiri kim? Fehmi Rasim Çelik! Soruşturma raporunu reddetme yetkisine sahip olan İl Millî Eğitim Müdürü’nün, aynı zamanda İl Disiplin Kurulu üyesi olduğunu da hatırlatalım. O soruşturmadan, adaletli bir karar beklenebilir mi?  

 

OKUL MÜDÜRÜ, MÜDÜR YARDIMCISI, SINIF ÖĞRETMENİ VE NÖBETÇİ ÖĞRETMENE YAPTIRIM UYGULANIYOR, AMA KUSURLU KAPIYA ONAY VEREN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÖREVE DEVAM EDİYOR!

Mehmet Ali İşler, okul dağıldıktan yaklaşık yirmi dakika sonra kapının altında kalarak can veriyor. Okul Müdürü Uğur Ekin ile  Müdür Yardımcısı Velid Akpınar, Millî Eğitim Müdürlüğünün baskısıyla istifa ettiriliyor. Sınıf  öğretmeni Engin Tünay, müfettişlerin ve İlçe Millî Eğitim Müdürü A.O.K’nin baskısıyla başka bir okula gönderilmek isteniyor.. Öğretmen baskılara direniyor, ama bu kez İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başka bir okula sürülüyor. Ardından nöbetçi öğretmen de sürgüne gönderiliyor.  Kusurlu kapıya onay veren İl Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, göreve devam ediyor!

 

Avukat Şehmuz Keleş (İl Millî Eğitim Müdürlüğü, olaydaki sorumluluğunu gizleme çabasında)
Avukat Şehmuz Keleş (İl Millî Eğitim Müdürlüğü, olaydaki sorumluluğunu gizleme çabasında)

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, AİLENİN VE AVUKATLARIN  DİKKATİNİ OKUL YÖNETİMİ İLE ÖĞRETMENLERE ÇEKİYOR!

İşler ailesinin avukatı Şehmuz Keleş, İl Millî Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüşüyor. Yetkililer, Keleş’e, okul müdürü ile nöbetçi öğretmenin görevden alındığını ifade ediyor.

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/mehmet-alinin-olumu-hakkinda-bilirkisi-bakin-ne-dedi-365674h.htm

Bu konuşmadan da anlaşılacağı gibi, kusurlu kapının sorumlusu olan İl Millî Eğitim Müdürlüğü, okul yönetimi ile öğretmenleri, aileye hedef gösteriyor. Daha doğrusu, kendi sorumluluğunu gizliyor!

 

KUSURLU KAPIYA ONAY VEREN MÜDÜR, İL DİSİPLİN KURULUNA YAPILAN İTİRAZLARI GÖRÜŞÜYOR!

Kusurlu kapıya onay veren İl Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, kapıyla ilgili soruşturmayı yönetiyor, ardından İl Disiplin Kurulu’na yapılan itirazları karara bağlıyor! İl Disiplin Kurulu’nun diğer üyeleri kim peki? Vali yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, iki okul müdürü ve sendika temsilcisi. Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in, İl Disiplin Kurulu’nda, Vali Yardımcısı dışındaki tüm üyelerin amiri konumunda olduğunu da belirtelim.

 

Mehmet Ali İşler'in ölümüne yol açan Turgut Reis İlkokulu bahçe kapısı
Mehmet Ali İşler'in ölümüne yol açan Turgut Reis İlkokulu bahçe kapısı

 

 

KOCAELİ BASINI SINIFTA KALDI!

Kocaeli basını, bu olayda  Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in adını görmezlikten geliyor. Çelik’in, soruşturmayı yönetmesine itiraz etmiyor. Soruşturmaya dâhil edilmesi gereken İl Millî Eğitim Müdürü’nün soruşturmayı yönetmesine göz yumuluyor. Kocaeli’de yayın yapan gazeteler, radyolar, TV’ler olayın sağlıklı biçimde soruşturulması için gereken çabayı göstermiyor. Okulda bir öğrencinin başına düşen tuğladan okul müdürünü sorumlu tutanlar, 200 kiloluk kapının  altında ezilen Mehmet Ali İşler’in hukukunu koruma konusunda vicdanları sızlatıyor.

 

EĞİTİM SENDİKALARI, PROMOSYON TARTIŞMALARIYLA ÖMÜR TÜKETİYOR

7 yaşındaki bir çocuk okul bahçesinde oynarken kapının altında can veriyor. Eğitim sendikaları sus pus oluyor! Olayı anlamak için özel çaba göstermiyor. Kamuoyunu sağlıklı biçimde aydınlatma olanağına sahip olan sendikalar, daha ‘önemli’ işlerle uğraşıyor! Olay mahallinde araştırma yapmak yerine, tek merkezden yapıldığı izlenimi veren haberlerle yetiniyorlar.

 

MEHMET ALİ İÇİN ADALET

Mehmet Ali İşler’in ölümü, ailesini yasa boğdu. İdari ve adli yargılama sürecinde yaşananlar biliniyor. İdari yargılama,  yukarıda belirtilen noktalar göz önünde bulundurularak yenilenmelidir. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), idari yargılamadaki hataları dikkate almalı ve yeniden yargı yolunu açacak süreci başlatmalıdır. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığından,  Turgut Reis İlkokulu bahçe kapısının ihale, geçici-kesin kabul vd. belgelere dayanarak, olayda sorumluluğu olduğu hâlde yargılanmayan yetkililer hakkında ek iddianame hazırlama yoluna gitmesi beklenmektedir.    

 

 (Körfez,  8 Ekim 2019)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault