Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Belediyeye ait,  Audi A6'nın satışından elde ettiği parayla aldığı, üzerinde adının yazılı olduğu çantayı öğrenciye verirken (Öğrencinin reklam aracı  olarak kullanılması doğru mu?)
Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Belediyeye ait, Audi A6'nın satışından elde ettiği parayla aldığı, üzerinde adının yazılı olduğu çantayı öğrenciye verirken (Öğrencinin reklam aracı olarak kullanılması doğru mu?)

Kocaeli Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir,  eski Belediye Başkanı Ali Toltar’ın   Audi marka A6 model makam aracını 350 bin liraya satarak, elde edilen ‘gelir’i  öğrencilere kırtasiye yardımında kullandı.  Şayir’in yeni makam aracı, kiralık Skoda! Çiçeği burnunda Belediye Başkanı, konuyla ilgili düşüncelerini şöyle açıklıyor:

 

 “Eğitime destek konusuna dikkat çekmek için bir makam aracı satışı ile yoğun bir şekilde tüm Türkiye’de gündeme geldik. Burada tüm Türkiye’ye bir mesaj vermek istedik. Asıl amacın eğitime verilecek destek olmasıdır. Eğitim bizim için hassas bir konudur. Geleceğin güçlü Türkiye’si için, yarınlarımız çocuklarımız için bizler bırakın makam aracını gerekirse ceketimizi satmaya hazırız. Biz biliyoruz ki yeni nesillerin ileride katma değerli ürünler üretmesi lazım bu düşüncelerle yola çıktık."   (www.dilovasi.bel.tr, 11.09.2019) .

 

Dilovası Şehit İzzettin İnceoğlu İlkokulunda düzenlenen törene Belediye Başkanı Hamza Şayir  ile yardımcıları, AKP İlçe Başkanı Osman Akbulut,  İlçe Millî Eğitim Müdürü Murat Balay ve  Şube Müdürü Songül Dereli katılmış. Kırtasiye çantalarının üzerinde Hamza Şayir’in adının yer aldığı görülüyor.

 

Dilovası Şehit İzzettin İnceoğlu İlkokulu öğretmenleri bir arada
Dilovası Şehit İzzettin İnceoğlu İlkokulu öğretmenleri bir arada

ÜRETEREK DEĞİL SATARAK KAYNAK YARATMAK!

Belediye Başkanı’nın, mülkiyeti tartışmalı makam aracını satmasını övgüyle karşılayanlar oldu. Bazı yerel yayın organları, “Bravo Başkan!” manşetiyle dikkat çekti. Hamza Şayir’in, lüks makam aracından vazgeçmesi alkışlanabilir, ya satması? Satılan aracın parasının ‘çerez’ niyetiyle havaya savrulmasına ne diyeceğiz peki? Bir kamu malının satışından sağlanan kaynağı, kalem-defter-silgi vb. eğitim araç-gereçlerinde kullanmak, olağan davranışlardan biri olarak görülebilir mi? Belediye Başkanı,  eğitime verdiği desteği, satışla gerçekleştirmeyi sıradan bir davranış olarak sunuyor:

“Gerekirse ceketimizi satmaya hazırız!”

Bu ifade, sistemin, eğitime kaynak arayışının ‘satış’la sınırlı olduğunu gösteriyor. Dilovası Belediye Başkanı, eğitim için gerekirse ceketini bile satabileceğini  belirtiyor.  Polirem Kimya ’nin sahibi, Şayir Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı, çelik konstrüksiyon, arıtma tesisi, mekanik montaj, endüstriyel borulama ve betonarme yapılar konusunda faaliyet yürüten büyük  iş adamı  Hamza Şayir için ceketin lafı mı olur!  

 

KİRALIK ARACA NE DİYECEĞİZ?

Belediyenin pahalı aracını satıp, ardından araç kiralamaya ne demeli?  Pahalı aracın geliriyle  düşük marka araç almak dururken, araç kiralamanın anlamı ne? Bunun kamuya maliyetinin hesaplanmış olması gerekir, değil mi? Kiralanan araca ne kadar ödeme yapıldığı/yapılacağı konusunu açığa kavuşturmak, Dilovası Belediye Meclisinin önünde duran  en önemli sorunlardan biridir.     

 

BELEDİYELER ASLİ GÖREVLERİYLE İLGİLENMELİ

Eğitimden belediyeler değil, Millî Eğitim Bakanlığı sorumludur. Belediye başkanları,  Millî Eğitim Müdürlerinin amiri konumunda değildir. Bazı başkanların vali ya da kaymakamları yok sayarak eğitim yöneticilerinin yetkilerini âdeta gasp ettikleri görülüyor. Siyasi destek ve ekonomik güce sahip olmaları, onlara bu yetkiyi vermez. Dilovalı öğrencilere çanta dağıtmak, belediyenin asli görevlerinden biri olarak görülebilir mi?  Kontrolsüz sanayinin yarattığı kirlilikle boğuşan ilçe sakinlerine nefes aldırmak, Dilovası Belediyesinin en önemli görevlerinden biri olmalıdır. Belediyeden çarpık kentleşme, altyapı, İzmit Körfezi’nin ilçe sakinlerinin hizmetine sunulması vb. sorunlara çözüm üretmesi beklenir. Dilovası’nın çözüm bekleyen sorunları dururken, kırtasiye  vb. kişisel yardımlarla kamu kaynaklarının niçin etkisiz hâle getirildiği konusu sorgulanmalıdır.

 

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir okul teftişinde!
Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir okul teftişinde!

PARTİ TEMSİLCİLERİYLE OKULLARA GİTMEK

Başkanların,  parti temsilcileriyle okullara yaptığı ziyaretler, eğitim iklimini zehirliyor.  Parti yöneticilerinin, muhtaç öğrencilere verilen üç kuruşluk yardımlarda gözlemci olarak bulundurulması, aklı başında insanlar için rahatsızlık nedenidir. Bu tür gösterilerin öğretmenleri, okul ve    Millî Eğitim yöneticilerini zor durumda bıraktığı bilinmelidir.  Partilere, demokratik hayatın bir parçası olmakla birlikte, eğitim yönetimine müdahale olanağı sağlanması, sadece bugün değil, gelecekte de eğitim iklimini olumsuz yönde etkilemesi beklenen olağan dışı davranışlardan biridir.

 

KAMERA EŞLİĞİNDE YARDIM MI OLUR?

Öğrencilere okullar açıldıktan kısa bir süre sonra çanta dağıtıyorsunuz. Okula çantayla gelen öğrencilere çanta dağıtıyorsunuz yani.  Öğrencileri tek sıra hâlinde toplayıp kameramanların, parti temsilcilerinin gözleri önünde çanta veriyorsunuz.  Fotoğraflarını çekip basın yayın organlarına servis ediyorsunuz. Üzerinde adınızın olduğu kâğıt torbayı öğrenciye verirken gülümsüyorsunuz. Her şeyden habersiz öğrencinin elindeki çantayı görüntüleyip Dilovası Belediyesinin resmî Genel Ağ sayfasında yayımlıyorsunuz. Bunu yaparken, öğrencilerin anne-babalarından izin almıyorsunuz. Hani yardımlar gizlice dağıtılırdı.  Diyelim ki bu kuralın sizin için bir önemi yok. Peki, bunun mevzuata aykırı olduğunu da mı bilmiyorsunuz?  

 

BİREYSEL YARDIMLAR YERİNE TOPLUMSAL YARAR GÖZETEN HARCAMALAR

Kamu aracının satışından sağlanan kaynağın kırtasiye yardımında kullanılması,  ülkemizde son yirmi yıldır yoğun biçimde sürdürülen ‘satış’ı özetlemektedir. KİT’lerin, kamu arazilerinin, kamu binalarının satılması bir tür ‘millî’ politika olarak görüldü. Türkiye’de üretimi dışlayan ‘satış’ döneminin artık sonuna gelindi. Şimdi üreterek varlığımızı sürdürme zamanı… Ülkemiz, kaynakların etkili ve verimli biçimde kullanılmasını zorunlu kılan üretim sürecinin sancılarını yaşıyor. Okullarına temizlik maddesi göndermeyen sistemin, bireysel yardımlar yoluyla kamu kaynaklarını havaya savurma dönemi sona eriyor. Dilovası Belediyesinin Audi satışını kırtasiye ödeneği olarak kullanmasını ‘eğitime destek’ olarak sunanlar bu gerçeğin farkında mı?

 

(Körfez, 17 Eylül 2019)   

 

https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/3038471/makam-aracini-satti-ogrencilere-kirtasiye-yardimi-yapti# Erişim: 17.09.2019.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/akpli-baskan-makam-aracini-satti-parasini-ogrencilere-harcadi-5314407/  Erişim: 17.09.2019.

http://dilovasi.bel.tr/icerik/23/843/dilovasi-yeni-egitime-merhaba-dedi.aspx Erişim: 17.09.2019.

https://www.bolgegundem.com/ak-parti-dilovasi-belediye-baskan-adayi-hamza-sayir-kimdir-aslen-nereli-693105h.htm Erişim: 17.09.2019.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault