Derince Yenikent Eski İş Merkezinin kuzeyinde, Kent Çay Ocağının karşısındaki park (Derince Belediyesinin iş makinelerinin marifetiyle bu hâle geldi!)
Derince Yenikent Eski İş Merkezinin kuzeyinde, Kent Çay Ocağının karşısındaki park (Derince Belediyesinin iş makinelerinin marifetiyle bu hâle geldi!)

Derince Yenikent Eski İş Merkezi,  mahallenin ilk iş merkezidir. Temeli 1990’dan önce atılmış, 1991’de hizmete açılmıştır. Galaksi, Uzay, Venüs, Türköz vd.  iş merkezlerinin tamamı,  söz konusu iş merkezinden sonra faaliyete başlamıştır.  Başlangıçta kahvehane,  bakkal ve fırından ibaret olan iş merkezi,  zamanla kasap, berber, lokanta, kırtasiye, pastane vb. iş yerlerine kavuşmuştur. Yenikent Eski İş Merkezi, Yenikent’in ilk yerleşimcilerinin hafızasında yer edinmiştir.

Gözü doymak bilmeyen inşaat canavarı, tek katlı Eski İş Merkezine göz dikmiş,  binayı ele geçirmek için çaba göstermiştir.  Onların bu çabası, yaklaşık otuz yıldır  merkezde faaliyet yürüten küçük esnafın direnciyle başarısızlığa uğratılmıştır.

Yenikent Eski İş Merkezi, bugünlerde açıklanması güç bir sorunla karşı karşıya.  İş Merkezinin kuzeyindeki  park, Derince Belediyesinin iş makineleri  tarafından kullanılamaz hâle getirilmiş! İş makineleriyle kazılan parkın altı üstüne getirilmiş! Niçin?  Kent Çay Ocağının önündeki parkta, emekliler başta olmak üzere, mahalle sakinleri bir araya geliyor, sohbet ediyordu. Gazetelere göz atmak isteyenlerin,  yalnızlıktan bunalanların, sabah iş yerine gitmeden önce iyi demlenmiş bir bardak çay yudumlamayı düşünenlerin uğrak yeriydi park.

Yenikent’te açık alan bırakmayan inşaat sektörü için bunların bir önemi yoktu.

Derince Yenikent Eski İş Merkezinin önündeki park (İş makinelerinin devirdiği  dostluk masası!))
Derince Yenikent Eski İş Merkezinin önündeki park (İş makinelerinin devirdiği dostluk masası!)

Mahalledeki parkların hepsi yüksek gerilim hattının altındaydı. Yüksek gerilimin altındaki alanları, bina yapamadıkları için, park yeri olarak düzenlemişlerdi. Elektromanyetik dalgaların insan sağlığına olumsuz etkisi onların umurunda bile değildi. Belediye, Venüs İş Merkezi ile Eski İş Merkezi arasında kalan  Şehit Onbaşı Kasım Aksoy Parkı’nı yüksek gerilim hattının altından kaldırmak yerine Eski iş Merkezindeki parkın altını üstüne getirmeyi görev edinmişti. İş makinelerinin dişlilerinin, parktaki ağaçların köklerini sökmesinin kıymetiharbiyesi yoktu.  

Derince Belediyesi, anlaşılan,  ilçedeki tüm sorunları halletmiş, sıra  parka gelmişti! Parkın niçin hedef alındığı bilinmiyor. Kimine göre çay ocağında soluklananların bazıları sandalyelerini parka taşımıştı. Neye oturacaklardı peki? Parkta  oturak ya da  masa mı  vardı sanki? Derince Belediyesinin o parka niçin bir oturak bile koymadığını sorgulayan yoktu! Belediyenin bu uygulaması,  ‘Albay’ lakaplı bir belediye başkanını akla getiriyor. ‘Albay’,  ‘E’ sokağının büyük bölümünü asfaltlamış, bir kısmını toz toprak içinde bırakmıştı. Bunun nedeni mi?  Yolun asfaltlanmayan kısmında oturan birkaç aile ‘Albay’a oy vermemişti!

Derince Belediyesinin, iş makineleriyle parka yaptığı ‘operasyon’  konusunda  söyleyecekleri olmalı. Parka arpa, fiğ ya da yulaf mı ekilecek?  Parkı yeniden düzenleme vb. gerekçeler varsa, bunların kamuoyuyla paylaşılması gerekir. Aksi hâlde yapılanlara mantıklı bir açıklama getirilemeyeceği açık.

Derince Belediye Başkanı Sayın Zeki Aygün’ün, Yenikentlilerin sohbet masasını dağıtan   uygulama hakkında ne söyleyeceği merak ediliyor. Yenikent halkı, Belediye Başkanı’ndan açıklama bekliyor.

(Derince Yenikent, 5 Eylül 2019)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault