Tunceli Pülümür'de kışın yan yatan elektrik direği (Yetkililer  görmüyor mu?)
Tunceli Pülümür'de kışın yan yatan elektrik direği (Yetkililer görmüyor mu?)

Pülümür Yeşil Vadi Açık Hava Restaurantın yakınında yere yatan iki  elektrik direği herkesin dikkatini çekiyor. Direklerin kardan zarar gördüğü anlaşılıyor.  Sözü edilen direkler en az beş aydır olduğu yerde duruyor.  Birinci direkte sokak lambası yok. İkinci direkte sokak lambası ve tellere dokunulmamış.  Sokak lambaları, direklerin devrildiği  Yeşil Vadi Açık Hava Restauranta kadar yanıyor. Erzincan-Pülümür kara yolunun ilçe girişi,  Pancılas Restauranta kadar karanlıkta!  Sokak lambaları yanmıyor.  Pülümür’e Erzincan yönünden gelenler devrilmiş direkler tarafından selamlanıyor.  Ecevit Mahallesi’ne doğru yürüyüşe çıkanlar, Ecevit Mahallesi’nden ilçeye gelenler o direklerin  önünden geçiyor. Pülümür küçük bir ilçe… Pülümür’de görev yapan bürokratlardan o direkleri  görmeyen kalmamıştır. Pülümür Çayı’na doğru yan yatan direkteki sokak lambası, gökyüzüne bakıyor. Pülümür-Erzincan kara yolunun kenarındaki direklerin değiştirilmesi, sokak lambalarının yakılması gerekir, değil mi? 

Peki, Pülümür’de görev yapan yetkililer, bu duruma  niçin duyarsız?  Hanım Köprüsü’ne, Gelin Odaları’na, Pülümür Çayı’na duyarsızlıkları konusundan söz etmiyoruz bile… Gece vakti Pülümür Çayı’na akıtılan lağımı da bir yana bırakıyoruz. Son yıllarda türbe ticaretine verilen desteği de gündeme getirmiyoruz. Türbelere tarihî mekân tabelası konurken, bölgenin tarihi zenginliklerinden Pülümür Gelin Odaları, Pülümür Şelalesi ve  kemer köprülerden bir levhayı esirgeyenlerin niyetini de sorgulamıyoruz. Bin beş yüz nüfuslu Pülümür’de,  aylarca yerinde duran devrilmiş direkleri kaldırmak için ödeneğe mi ihtiyaç duyuluyor?  Kamu görevi, köylülerin onardığı okul binalarının açılışına katılmaktan mı ibaret? Köy sofralarında boy gösteren milletvekillerine ne demeli… Milletin vekili olmak, temsil edilen  ilde en küçük soruna bile   kayıtsız kalmak mıdır?  Devrilen elektrik direklerini  yenilemeyen bürokratlar acaba ne iş yapar? Fazlasıyla mı yoğunlar? Direklerin kaldırılması  için talimat vermek, çok mu zor? Hani özelleştirmeyle hizmet kalitesi artacaktı, ne oldu? Özelleştirilen elektrik dağıtımı yöneticilerine söz mü geçiremiyorlar? Fırat EDAŞ yöneticileri, mülki amirlerin talimatlarına meydan mı okuyor?  O zaman il ya da ilçeyi yönetmenin ne anlamı var? Mülki amirler, yerel yöneticiler, siyasi parti temsilcileri bu durumdan hiç mi rahatsız olmuyor? Bakalım elektrik  akımı kimi çarpacak? Anlaşılan, ‘özel’ elektrik, Pülümürlü bürokratların ve siyasilerin huzurunu kaçıracak!

Pülümür ilçe girişinde devrilen elektrik direği (Fırat EDAŞ yetkililerinin haberi var mı?)
Pülümür ilçe girişinde devrilen elektrik direği (Fırat EDAŞ yetkililerinin haberi var mı?)
Pülümür Yeşil Vadi Açık Hava Restaurantın yanında aylardır kaldırılmayı bekleyen başka bir elektrik direği  (Kaldırılması için ödenek mi  bekleniyor?)
Pülümür Yeşil Vadi Açık Hava Restaurantın yanında aylardır kaldırılmayı bekleyen başka bir elektrik direği (Kaldırılması için ödenek mi bekleniyor?)

(Pülümür/7 Ağustos 2019)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault