İlkokul 4 İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı (Yurdumun şairleri iş başında!)
İlkokul 4 İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı (Yurdumun şairleri iş başında!)

"Viran Dağlar"ın, "Susuz Yaz"ın, "Yağmurlarla Topraklar"ın, "Acı Tütün"ün  yaratıcısı Necati Cumalı, oyun yazarlığının yanı sıra, şair kimliğine sahiptir. Ünlü şair ve yazarımız, 1943-1979 yıllarında kaleme aldığı günlüklerinde (Yeşil  Bir At Sırtında, Can Yayınları, 1990), şiir tutkunu "Minik Serçe"yle ilgili düşüncelerini ifade ederken şairleri de değerlendirir:

"Bizde şiir yazanların sayısı şiir okuyanları aşar. Üç beş şiir okuyan da hemen kaleme sarılır, şiir yazmaya kalkar."  (s. 69).  

Yazarımızın bu değerlendirmesi, akla bir ders kitabındaki şiirleri getiriyor. Dr. Nalan Altay, Suna Ay, Zeynep Özge Ertek, Halil Polat, Emine Selmanoğlu ve Hasan Yalçın tarafından kaleme alınan İlkokul İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi 4 Ders Kitabı (Devlet Kitapları, 1. Baskı, İzmir: 2018), şiir konusunda ilgi çekici örneklerden biri olmaya aday. Şiirlerin tamamı kitapta imzası olan yazarlar tarafından kaleme alınmış! Özge’nin Hikâyesi (s. 17), Cumhuriyet Demek (s. 39), başlık seçimi öğrenciye bırakılan kural konulu bir şiir (s. 81),  Yuvamız Yurdumuz  (s. 98) şiirlerinde ders kitabı yazarlarının imzası kullanılmış. Bu uygulamanın ilgi çekici yanı, dörtlük sayısı üçle beş arasında değişen şiirlerde şair başına ortalama iki dize düşmesidir! Hangi dizeyi kimin kaleme aldığı, altı şairin şiirler için nasıl bir çalışma yöntemi izlediği, daha doğrusu altı şairin ortak şiir yazıp yazamayacağı vb. sorular kafa karıştırıcı niteliktedir.  

Kitabın altı yazarı, tüm şiirleri ortak kaleme almış (Edebiyat tarihinde eşi benzeri yok!)
Kitabın altı yazarı, tüm şiirleri ortak kaleme almış (Edebiyat tarihinde eşi benzeri yok!)

DÖRT KITALIK ŞİİRİ ALTI ŞAİR YAZMIŞ!

Sınırlı sayıda da olsa, bazı edebî ürünlerin ortaklaşa kaleme alındığı biliniyor. Roman, ortak imzayla yayımlanan ürünlere örnek olarak verilebilir. Edebiyatçı Mehmet Alperdem’den, iki yazarın ortaklaşa yazdığı romanlardan birinin Kızıl Kayalar olduğunu öğreniyoruz. Söz konusu roman, Luo Kuangpin ve Lang Yiyen imzasıyla yayımlanmış.   Peki şiir, öykü vb edebî eserler birden çok şair-yazar tarafından kaleme alınabilir mi? Birkaç şair, ortak bir duygu-düşünceyi kâğıda dökebilir mi? 4. sınıf ders kitabındaki şiirlere bakılırsa, evet! İlkokul ders kitabı, birden çok şairin ortak şiir yazamayacağına ilişkin bütün yargıları çöpe atıyor! Estetik yönü tartışmaya açık şiirlerin hepsi Dr. Nalan Altay, Suna Ay, Zeynep Özge Ertek, Halil Polat,  Emine Selmanoğlu ve Hasan Yalçın  imzalı.

 

Özge'nin Hikâyesi (Dört kıta, altı şair!)
Özge'nin Hikâyesi, s.17 (Dört kıta, altı şair!)

ŞAİRLERDEN BEKLENEN

İlkokul İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi 4 Ders Kitabı’nı hazırlayan   Dr. Nalan Altay, Suna Ay, Zeynep Özge Ertek, Halil Polat,  Emine Selmanoğlu ve Hasan Yalçın’ın aynı zamanda şair olmaları büyük  şans olarak görülebilir! Ders kitabında ihtiyaç duyulan şiirlerin kitap yazarları tarafından yazılması,  maliyeti düşürmenin yanı sıra, pratik bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Estetiğin yeterince dikkate alınmadığı şiirlerle kazanılan şairlik unvanı, piyangodan kazanılan ikramiye tadındadır. Adı geçen yazar-şairlerimizden, altı kişinin nasıl  ortak şiir yazabildiği, bunun ne kadar sürdüğü, ‘yurdumun şairlerine’ ortak şiir yazma önerisinde bulunup bulunmayacakları vb. sorulara açıklık getirmeleri beklenmektedir.

Yuvamız Yurdumuz, s. 98 (Üç kıta, altı şair.  Şair başına iki dize!)
Yuvamız Yurdumuz, s. 98 (Üç kıta, altı şair. Şair başına iki dize!)
Cumhuriyet şiiri (İlkokullar arası şiir yarışmasında dereceye girmeyebilir!)
Cumhuriyet şiiri (İlkokullar arası şiir yarışmasında dereceye girmeyebilir!)

(Erzincan/Çağlayan, 22 Temmuz 2019)

  

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault