Kocaeli Üniversitesinin şirket kampanyalarında ne işi var?
Kocaeli Üniversitesinin şirket kampanyalarında ne işi var?

 

Tarih 30 Nisan 2019’u gösteriyordu. Ankara/Çankaya’da, Ehlibeyt Mahallesi’ndeki Bayraktar ‘Center’’da  asgari ücretle çalışıyordu.  ‘Eğitim/Danışmanlık’ şirketinde yapmadığı iş yoktu.  O gün oldukça  yorgundu. Ortalığı silip süpürmüş, çöpleri boşaltmıştı. Oturup bir bardak çay içmeye karar verdi.  Henüz eline çay bardağını almamıştı ki yöneticinin kendisini çağırdığı bildirildi. Kapıyı çaldı ve saygıyla bekledi. Yönetici, paketlenmiş binlerce sarı zarfı  önüne  uzattı:

-Bunları zaman geçirmeksizin postaya vereceksin, elini çabuk tut!

Zarfların sol üst köşesinde Kocaeli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi yazıyordu. Zarfların sağ üst köşesinde üniversite başlığı, onun altında ise KOÜ-UZEM ifadesi yer alıyordu. Zarflar Kocaeli’ye gönderilecekti.  Kocaeli Üniversitesi başlıklı zarfların Ankara’dan  Kocaeli’ye niçin postalanması gerektiğini merak etti. Bir yanlışlık olabileceği düşüncesiyle, düğmelerini ilikledi ve  müdür odasının kapısını tekrar çaldı:

-Efendim, zarfların üstünde Kocaeli Üniversitesi yazıyor. Üniversite zaten Kocaeli’de.  Bunları niçin Kocaeli’ye gönderiyoruz? Bir yanlışlık olmasın?

Koltuğunu geriye doğru sürükleyip ayağa kalkan müdür gülümsedi:

-Sen anlamazsın bu işlerden. Hemen postaya ver, gel. Çok işimiz var!Ankara'dan, Kocaeli'deki bin 257 okula postalanan şirket afişinde KOÜ imzası yer alıyor!
Ankara'dan, Kocaeli'deki bin 257 okula postalanan şirket afişinde KOÜ imzası yer alıyor!

Zarflarla birlikte Balgat PTT’sinin yolunu tuttu. Posta memuru binlerce zarfı  damgaladı. Zarf başına 160 kuruştan hesap yaptı. Kurum çalışanı ücreti öder ödemez iş yerine geri döndü.

PTT  sarı zarfları Kocaeli’deki bin 257  okula ulaştırdı. Okul yöneticilerine düşen,  zarfın içeriği hakkında, 23 bin 942 öğretmeni bilgilendirmekti.  30 Nisan’da Ankara/Balgat’tan yola çıkan zarfların bir kısmı uzun yolculuğun ardından istirahate çekilmişti!  PTT, gözden ve gönülden uzak bir okula sarı zarfı ancak dokuz gün sonra ulaştırabilmişti. Okul yöneticileri, Kocaeli Üniversitesi başlığını taşıyan sarı zarfları alır almaz öğretmenler odasına koştu.  Zarflardaki duyurular öğretmenlerle paylaşıldı, afişler panoya asıldı.

SERTİFİKA PROGRAMINDA YOK YOK!  

Okulun genç müdürü, öğretmenleri,  Kocaeli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinin düzenlediği eğitmenlik sertifika programları hakkında bilgilendirdi. Müdür, öğretmenlere uygun programlardan birine katılmaları önerisinde bulundu. Müdürü heyecanlandıran sertifika programları şu başlıklardan oluşuyordu:

Zekâ Oyunları ve Satranç Eğitmenliği, Kodlama ve Robotik Eğitmenliği, Mental Aritmetik Eğitmenliği, Singapur Matematiği Eğitmenliği, Montessori Eğitmenliği, Yaratıcı Drama Eğitmenliği, Gölge Oyunları ile Eğitimde Oyunlaştırma, Hızlı Okuma Eğitmenliği, Hafıza Teknikleri Eğitmenliği, Zihin Haritaları Eğitmenliği, Profesyonel Yaşam Koçluğu,  Profesyonel Öğrenci Koçluğu, Profesyonel Eğitim Koçluğu,  Profesyonel Yönetici Koçluğu,  WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcı, Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı, Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı, Oyun Terapisi Uygulayıcı, Çocuk Resimleri Yorumlama, Plates Eğitmenliği.

KOÜ imzalı şirket afişinde yer alan ücret tarifesi (Akademi dünyasını rahatsız eden tablo)
KOÜ imzalı şirket afişinde yer alan ücret tarifesi (Akademi dünyasını rahatsız eden tablo)

‘MEB KAMPANYA’DA BÜYÜK  İNDİRİM! 

Büyük indirimlerin marketlerle sınırlı olmadığı biliniyor. Çeşitli sektörler, zaman zaman indirime gitme ihtiyacı duyabiliyor. Eğitim ‘sektörü’ de bunlardan biri. Akademi Duru Eğitim Danışmanlık  Ticaret Limited Şirketinin indirim konusunda oldukça deneyimli olduğu görülüyor. Öğrencilere vade farksız üç ay taksit seçeneğinin yanı sıra 12 aya varan taksitlendirme olanağı sunuyor.  Şirketin, Millî Eğitim Bakanlığı personeline karşı bonkörlüğü dikkat çekiyor. Yirmi ayrı dalda uygulanacak eğitim programlarına katılacak öğretmen ve yakınlarına  ‘MEB Kampanya’ adıyla uygulanan indirim ‘büyük fırsat’ olarak pazarlanıyor.

  ‘MEB Kampanya’ya göre indirim tutarları:

  

Sıra No

Eğitim Programı

Normal Fiyat (TL)

MEB Personeline İndirimli Fiyat (TL)

1

Zekâ Oyunları ve Satranç Eğitmenliği

350

250

2

Kodlama ve Robotik Eğitmenliği

660

450

3

Mental Aritmetik Eğitmenliği

660

450

4

Singapur Matematiği Eğitmenliği

600

400

5

Montessori Eğitmenliği

660

450

6

Yaratıcı Drama Eğitmenliği

660

450

7

Gölge Oyunları ile Eğitimde Oyunlaştırma

400

300

8

Hızlı Okuma Eğitmenliği

600

400

9

Hafıza Teknikleri Eğitmenliği

600

400

10

Zihin Haritaları Eğitmenliği

550

350

11

Profesyonel Yaşam Koçluğu

900

500

12

Profesyonel Öğrenci Koçluğu

900

500

13

Profesyonel Eğitim Koçluğu

700

450

14

Profesyonel Yönetici Koçluğu

700

450

15

WISC-R Zekâ Testi Uygulayıcı

700

500

16

Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı

600

400

17

Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı

600

400

18

Oyun Terapisi Uygulayıcı

660

450

19

Çocuk Resimleri Yorumlama

500

350

20

 

Plates Eğitmenliği.

 

900

500

Tablo 1. Akademi Duru Eğitim Danışmanlık  Ticaret Limited Şirketinin düzenlediği sertifika programları ve   fiyatları

 

 

Kocaeli Üniversitesi adına Ankara'dan bir şirket tarafından Kocaeli'ye postalanan mektup!
Kocaeli Üniversitesi adına Ankara'dan bir şirket tarafından Kocaeli'ye postalanan mektup!

KOÜ’NÜN TEK KATKISI BELGE DÜZENLEMEK!

Eğitim programlarının  içeriğinin yanı sıra uygulanmasından Akademi Duru Eğitim Danışmanlık  Ticaret Limited Şirketi adlı Ankara merkezli şirketin sorumlu olduğu anlaşılıyor. Uzaktan eğitim, söz konusu  şirketin gözetim ve denetiminde gerçekleştiriliyor. Şirketin eğitim programlarına başvuran katılımcılar, şifreyle sisteme girerek elektronik ortamda sunulan eğitimlerden yararlanıyor. Programların yaklaşık bir yılda tamamlanması gerekiyor. Şirketin, Garanti Bankası Tunalı Hilmi Şubesindeki   hesabına para yatıran katılımcılar, dilerse, 8 bin 400 TL ödeyerek  yirmi ayrı eğitim programına katılma hakkı kazanıyor. Evinden, iş yerinden, dilediği yerden elektronik ortamda yapılan sınava katılan adaylardan başarılı olanlara  ‘uluslararası geçerliği’ olduğu öne sürülen ‘Europass’ belgesi düzenleniyor. Belgeyi, eğitimin hiçbir aşamasında söz sahibi olamayan KOÜ onaylıyor!

 

KOÜ başlıklı mektup, Ankara/Balgat'tan Kocaeli'deki okullara gönderilmiş!
KOÜ başlıklı mektup, Ankara/Balgat'tan Kocaeli'deki okullara gönderilmiş! (160 kuruşluk bir iş!)

BAŞARI GARANTİLİ SINAVLAR!

Şirket,  Tunalı Hilmi’deki hesaba para aktaran adaylara ‘öğrenme garantisi’ veriyor! KOÜ başlıklı afişte yer alan bilgiye göre, evden eğitim için ‘öğrenme garantisi’ veriliyor! Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Akademi Duru Eğitim Danışmanlık  Ticaret Limited Şirketinin bugüne kadar düzenlediği eğitimlerden başarısız olan öğrenci yok! Eğitime katılan her öğrenci başarılı oluyor ve belge alıyor. İlimizin seçkin kurumlarından biri olan Kocaeli Üniversitesi, ‘öğrenme garantili’ uzaktan eğitim programına başarı belgesi düzenleyerek katkı sunuyor! Kamuoyu, haklı olarak, bu ‘katkı’nın karşılığını merak ediyor.

Şirket, evde eğitim programlarına katılan öğrencilere, sınava ev ya da iş yerinden katılma hakkı tanıyarak olağanüstü bir buluşa imza atıyor! Gözetmen denetimi dışında yapılan sınavlardan sonra düzenlenen KOÜ imzalı başarı belgeleri toplu hâlde PTT’nin Balgat Şubesinden adaylara postalanıyor. Sistem, görüldüğü gibi, oldukça zahmetsiz bir biçimde işliyor.

SONUÇ VE ÖNERİLER

  1. KOÜ, uzaktan eğitim verebilecek teknik altyapı ve kadroya sahiptir. Bu nedenle, ‘şirket’lerin yürüttüğü uzaktan eğitim çalışmalarında üniversitenin pazarlama aracı  ya da ‘taşeron’ olarak kullanılması, bilim dünyasının saygınlığına gölge düşürmektedir.
  2. Bu tür uygulamaların, etik sorunların yanı sıra, üniversitelerin varlık nedenlerini tartışmaya açması kaçınılmazdır. Üniversiteler, sorumlu oldukları alanları eğitim şirketlerine ‘pazarlayarak’  varlıklarını gereksiz hâle getirmektedir.
  3. Kocaeli Üniversitesi gibi saygın bir kurumun, özel bir kuruluşun ‘indirim kampanyası’yla birlikte anılması, akademi dünyasını incitmektedir.
  4. Ankara merkezli şirkette kaleme alınan ve Kocaeli’deki tüm okullara gönderilen yazı, KOÜ UZEM imzası taşımaktadır. Kamuoyu, KOÜ’den, şirketin yazdığı yazıyı tekzip etmesini beklemektedir.
  5. Devlet üniversitelerinin, özel eğitim kuruluşlarının ticari faaliyetlerine doğrudan ya da dolaylı destek vermeleri etik değildir. Bunun, alanda faaliyet gösteren diğer kuruluşların aleyhine bir durum yaratacağı değerlendirilmektedir.
  6. Akademi Duru Eğitim Danışmanlık Ticaret Limited Şirketinin düzenlediği uzaktan eğitim programlarına  başarı belgesi düzenleme dışında herhangi bir katkı sunmayan Kocaeli Üniversitesi,  adı geçen şirketle imzaladığı sözleşmeyi kamuoyuna açıklamalıdır.
  7. Akademi Duru Eğitim Danışmanlık Ticaret Limited Şirketinin, KOÜ’ye ‘iş birliği’nden dolayı  yaptığı/yapacağı ödeme tutarı hakkında kamuoyu bilgilendirilmelidir.     
  8. Şirketin evde verdiği eğitimlere katılan öğrenciler sınava kendi ev ya da iş yerlerinde girebilmektedir. Gözetmen denetimi dışında yapılan sınav sonuçlarına göre düzenlenen başarı belgelerinin KOÜ tarafından onaylanması, sınav güvenliği yönünden sorunludur ve kabul edilemez niteliktedir.  
  9. KOÜ, uzaktan eğitimin temel kurallarının dikkate alınmadığı Eğitmenlik Sertifikaları ile Kişisel Gelişim Sertifikaları programlarını iptal etmelidir.

(Körfez, 11 Mayıs 2019)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault