Limon Çiçeği (Düş kırıklıkları ve acıların özeti)
Limon Çiçeği (Düş kırıklıkları ve acıların özeti)
 
Limon Otu (Lippia Citriodara)
Limon Otu (Lippia Citriodara)

O güzel kokuyu içime çektiğimde acaba kaç yaşındaydım? Henüz birkaç aylık bebekken  tanışmış olmalıyım. Peki nerede?  Hınzori köyünün o yorucu ve uzun yokuşunda! Limon otunun (lippia citriodara) yaydığı o güzel koku, yürek ferahlatıcıdır.  Anne sırtında çıktığım  yokuşta içime çektiğim o limon kokusu, tanımsız mutlulukların büyüğüdür.

Annemin alüminyum çaydanlıkta demlediği  çayın vazgeçilmeziydi limon. Kırmızı beyaz porselen çay tabağına dilimlenmiş limon, soba başında geçirdiğimiz uzun kış gecelerinden bugüne kalan büyük sevinç kaynağımızdır.  Limon kokusu, utana sıkıla geçirdiğimiz ilk gençlik yıllarının buruk aşk öyküsüdür. Limon kokan bir evden sokağa taşan karşılıksız  sevgidir.

Bahçeli müstakil ev limon kokardı. Sabahın seherinde açılan ahşap pencereden sokağa yayılan limon kokusuydu. Kanaviçeler, danteller, duvar halıları limon bahçesinden taşınmış gibiydi. Özenle yerleştirilmiş çeyiz sandığının kapağı açıldığında odaya limon kokusu dolardı.

Şiir kitaplarının, romanların, öykülerin arasında kurutulan limon çiçeğiydi.

Üstü başı limon kokardı. Yumuşak saçlarını dalgalandıran rüzgâr, limon yüklüydü.  Limon kokan elleriyle açardı kapısını. Yanağıma kondurduğu limon kokulu öpücükle çarpardı yüreğim.

Bebekliğimde soluduğum o büyülü koku, şimdi yürek burkan bir öyküdür.  Limon kokan eller,  limon yüklü  saçlar,  limon çiçeği tadında öpücükler sanki hiç yaşanmamış gibidir. O büyülü limon kokusu, şimdi sayfaları sararmış bir şiir kitabının arasında  unutulmuş  hüzündür.  

Limon kokusu sinmiş o dizeler, büyük düş kırıklıkları ve acıların  özetidir…

 

(Körfez, 9 Nisan 2019)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault