Öğrencisi tarafından katledilen öğretmen  Necmeddin Kuyucu (Dostun bir fiskesi yaralar beni)
Öğrencisi tarafından katledilen öğretmen Necmeddin Kuyucu (Dostun bir fiskesi yaralar beni)

Kocaeli Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Necmeddin Kuyucu, 11. sınıf öğrencisi F. C  tarafından katledildi. Bıçakla işlendiği belirtilen cinayet büyük tepkiye yol açtı. Kuyucu’nun  meslektaşları bugün Gebze’ye akın etti. Gebze Eşref Bitlis Parkı’nda toplanan binlerce  öğretmen, şehit öğretmenin görev yaptığı Gebze Atatürk Anadolu Lisesine yürüyerek cinayeti protesto etti.

Öğretmenin bedenine saplanan bıçak, Türkiye’yi kanatmış ve  acı vermiştir. Her cinayet acı  vericidir. Öğrencinin bıçak darbeleriyle ölmek ise acıların en büyüğüdür. Bir anne ya da babanın evladı tarafından öldürülmesinden farksızdır. Bir babanın, uçuruma sürüklenen evladına can havliyle kucak açarken, evlat kurşunuyla yere yığılmasıdır. Öğrencinin bıçak darbeleriyle okulda yere yığılan sadece Öğretmen Necmeddin Kuyucu değildir. Bir eğitim kurumunda akıtılan kan, Türkiye’nin sürüklendiği acıların özetidir. Gebze Atatürk Anadolu Lisesinin koridorlarından Türkiye’nin kanı damlamaktadır. Türkiye, Necmeddin Kuyucu’yu aramızdan alan bıçak darbeleriyle kan kaybetmektedir. Öğretmenine bıçak saplayan gençlik, yaralı bir Türkiye tablosudur.

Necmeddin Kuyucu'nun meslektaşları cinayete karşı ayaktaydı
Necmeddin Kuyucu'nun meslektaşları cinayete karşı ayaktaydı

Okul yoluna düşenlerin çantasında ne olur? Kitap, defter, kalem ve diğer eğitim araç-gereçleri…  Öğrenci çantası kitap,  defter ve silgi kokar. Sevgiliye verilmek üzere kitap arasında özenle kurutulmuş bir çiçek ya da. O çiçek, dizeleri ezberlenmiş şiir kitabının sayfalarından umut ve sevgi yaymaktadır. Öğrenci şiir, umut, sevgi, gelecek, aydınlık demektir. Öğrencinin çantasındaki iki dilim börek, okula yayılan anne kokusudur. Kantinden tost ayran alacak parası olmayanların, başı dik yaşama mücadelesidir.

Necmeddin Kuyucu, çantasında kitap ve defter taşıması gereken öğrencisiyle konuşurken belki komşu sınıftaki kız öğrencinin şiir kitabından yayılan o çiçek kokusunu içine çekmiş ve Türkiye’nin geleceğiyle ilgili umutlanmıştır. Okuyan, yazan, müzikle ilgilenen, resim yapan, eli iş tutanların bıçakla, silahla ne işi olur? Başını okşadığı öğrencisinin çantasında ya da cebinde  bıçak taşıdığını akla bile getirmemiştir.

Necmeddin Kuyucu, öğrencilik yıllarında alışık olmadığı  bir cinayete kurban gidebileceğini  düşünmemiştir. Ülkeye uzanan kirli ellerin gençliği ne hâle getirdiğini düşünecek zaman bulamamıştır. Onun bedenini deşen bıçak darbeleri hepimizi derinden sarsmış ve üzmüştür. Gebze Atatürk Anadolu Lisesinin koridorunda uzanan sadece Öğretmen Necmeddin Kuyucu değildir. Bıçak Türkiye’ye saplanmıştır. Türkiye, bedenine saplanan kirli bıçak darbelerinin acısını çekmektedir.

 

(Körfez, 3 Nisan 2019)  

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault