İnşaatın bedeli belli, peki kaybolan millî servet?
İnşaatın bedeli belli, peki kaybolan millî servet?
İSU'nun, Derince Yenikent'te inşa ettiği yeni su deposu (Ormana ne oldu?)
İSU'nun, Derince Yenikent'te inşa ettiği yeni su deposu (Ormana ne oldu?)

 

Birkaç yıl önceydi. İş makineleriyle dalmışlardı ormana.  Ormandaki makilik alanları yerle bir ettiler.   Paletli iş makineleriyle kocayemişleri, meşe ağaçlarını ve diğer doğal bitki örtüsünü kazıdılar. Kaç kaplumbağanın paletlerin altında ezildiği, kaç tavşanın doğal barınma alanından yoksun kaldığı onları hiç ilgilendirmedi. Çam dikeceklerdi. Çoğu yerde başarısız olan, doğal bitki örtüsünü bozarak ağaçlandırma çalışmalarında ısrar ettiler. Maliyeti yüksek bu çalışmadan, Derince Yenikent Mahallesi'nin kuzeyindeki orman da payına düşeni aldı. Derince Belediyesi  Fen İşleri Müdürlüğü ile  Barışkent Sitesi'nin kuzeyindeki doğal bitki örtüsünü kazıyıp attılar. Yerine çam fidanlarını diktiler. Fidanların etrafını tel örgülerle çevirdiler. Fidanlar üç-dört yaşındaki çocukların boyundayken bu kez iş makineleri yeniden ormandaydı. Barışkent'in kuzeyindeki tepede kullanım dışı olan su deposunun  yaklaşık üç yüz metre ilerisinde yeni bir su deposu daha yaptılar.

Yol mu, Yenikent'e havaalanı inşaatı mı?
Yol mu, Yenikent'e havaalanı inşaatı mı?

Çok geniş alanda, bir kısmı ilk darbeden kurtulmayı başaran orman tarumar edildi.  Eski su deposuna  dokunmadılar, ama yeni depo inşaatıyla ormanın hakkından geldiler!  Yeni  deponun çevresindeki bitki örtüsünü, birkaç yıl önce dikilen çam fidanlarıyla birlikte dümdüz ettiler! Doğal bitki örtüsünü bozarak para kazandılar.  Fidan dikerek   yine para kazandılar.  Fidanların etrafını  tel örgülerle çevirmek de Allah rızası için yapılmamıştı. O tel örgüler  iş makineleri tarafından  sökülüp atıldı. Fidanların büyük bölümü kökünden söküldü. Tüm bunlar yetmemiş gibi, su deposuna Fen İşleri Müdürlüğünün yanından giden yola bir yenisi eklendi! Barışkent'in üst tarafında  açılan yeni yolla bitki örtüsüne  bir  darbe daha  indirildi. Bu uygulamaya niçin gidildiğini merak edenler, Yenikent'te sıkışıp kalan  inşaat sektörüne büyüteç tutabilir. Mahalledeki tüm açık alanları betonla kaplayan inşaat canavarı gözünü ormana dikmiş durumda. Barışkent'e, Türköz'e, Kavanlar'a, Safir Konakları'na 'kardeş' lazım! Makilik alanları inşaata açmak kolay mı? Makilik alanları sökeceksin, yerine minik çam fidanlarını dikeceksin,  nalburdan tel örgü alacaksın, 'ağaçlandırılan' alanı koruma altına alacaksın…  Tüm bunları 'babanın hayrına' yapmayacaksın. Araya birkaç yıl girdikten sonra belediyenin yavru inşaatlarıyla zaten imara açılan ormanlık alanlara yavaş yavaş bina konduracaksın.

Hem yıkarak hem de yaparak para kazanacaksın!

Millî kaynaklarımızı bu şekilde tüketmeye mahkûm muyuz?  

Tüm bunlar olurken  Orman İşletmemiz acaba ne iş yapar, diye düşünmek haksızlık mı olur? Sahi Kocaeli Orman İşletme Müdürlüğünün ne iş yaptığını bilen var mı? Kapısına kilit mi vuruldu yoksa!

Derince İnci Evleri ile Kalıcı Konutlar'dan talana bakış
Derince İnci Evleri ile Kalıcı Konutlar'dan talana bakış
Derince Yenikent (İnşaat canavarının gözü ormanlarda!)
Derince Yenikent (İnşaat canavarının gözü ormanlarda!)

(Yenikent, 30 Mart 2019)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault