Derince Yenikent'ten parka doğru yol alan lağım (Kaynağı  derinlerde)
Derince Yenikent'ten parka doğru yol alan lağım (Kokunun kaynağı derinlerde)

 

Kentin tüm açık alanları  yağmalandı. Yıllarca süren  yağma... Oyun alanları ve  parklar betona gömüldü. Sistem, kentin ortasından geçen yüksek gerilim hatlarının altındaki 'el değmemiş açık' alanları keşfetti. Park ve bahçeler artık gerilim hatlarının altındaydı!

Yüksek gerilimin insan sağlığına etkisine kafa yoran olmadı.  

 Derince Kaşkaldere'den Yenikent'e uzanan yüksek gerilim hattının altında kalan açık alanların parka/yürüyüş yoluna dönüş öyküsü böyle başladı. Sokak ve caddeler otomobillere, açık alanlar ise çok katlı yapılara tahsis edilmişti. Kent insanı yüksek gerilim hatlarının altına sürülmüştü! Sabah yürüyüşe çıkan mütekait devlet memurlarının, işçilerin, işsizlerin yüksek gerilimle ilişkisi başlamıştı artık.  

Yüksek gerilim altında bahşedilen parklar, sistemin insana yaklaşımını özetliyor. Bunlardan biri de Derince Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin batısında yer alıyor.   Park, Derince Bekir Sıtkı Özer İlkokulu-Ortaokuluna yürüme mesafesinde. Polis lojmanlarının baş ucunda. Özellikle hafta sonlarında Derince İbni Sina  Mahallesi ile Körfez Esentepe Mahallesi sakinlerinin piknik alanı.  İnşaatçılar, 'Yüksek Gerilim Parkı'na tuvalet yapmayı akıl edememiş.  Fakat 'park'ın asıl sorunu, Derince Yenikent'ten parka akıtılan kanalizasyon! Yerle bir edilen Kocaelispor Dinlenme  Tesislerine (Sefa Sirmen Tesisleri)  birkaç yüz metre mesafedeki 'park'ı ikiye bölen 'dere'ye  kanalizasyon akıyor. Otoyolun altındaki geçitten parka doğru yol alan kirli su, çevreye kötü koku yayıyor. Bu koku, sadece kanalizasyon kokusu değil kuşkusuz, kökü derinlerde bir çürüme kokusudur söz konusu olan.  Parkta top oynayan çocuklar düşen topu kurtarmak için 'dere'ye atlıyor. Anne ve babalar, 'dere'ye paralel uzanan yolda bebeklerini 'temiz' havada dolaştırıyor.

Tuvaleti bile olmayan parka doğru 'ilerleyen'  kirli sular (Kentler niçin yönetilir?)
Tuvaleti bile olmayan parka doğru 'ilerleyen' kirli sular (Kentler niçin yönetilir?)

Kentin yirmi beş yıllık gazetesini üç kuruşa pazarlayan Genel Yayın Yönetmenini arıyor gözleriniz. Bir kent yağmalanırken gözlerini kapayan, kulaklarını tıkayan…  'Başkan'ıyla yine kahve keyfinde mi acaba? Balonlu seçim propagandaları yapan siyasetçiler nerede peki? Hemen her gün bol gürültülü araçlarla 'park'ı sollayıp geçenler! Bu kenti yönetmek için aday değil misiniz? Kent nasıl yönetilir, kent yönetimi nedir, park ve bahçe ne demektir? Yüksek gerilim hattının altında park olur mu? Kanalizasyon parka akıtılabilir mi?  Bu soruları,  devşirdiğiniz Genel Yayın Yönetmeni size soramaz, biliyoruz. Bu kentin sakinlerinin size soracakları var. Kocaeli halkı sizi kokusuyla meşhur 'park'a davet ediyor:

 Buyurmaz mısınız?

Çaylar bizden…

(Körfez, 18 Mart 2019)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault