Hacı Arda Turan (Günahlarını affettirebilecek mi?)
Hacı Arda Turan (Günahlarını affettirebilecek mi?)

Futbolcu Arda Turan, 1987 doğumlu. 31 yaşında! İstanbul Bayrampaşa'da doğmuş. Aslen Edirneli. Şehremini Lisesi mezunu.   Galatasaray'ın altyapısında yetişmiş. Galatasaray Futbol Takımı'nda kaptanlık yapmış. 2006'da Türkiye A Millî Futbol Takımı'nın kadrosuna girmiş.  

O sırada henüz 19 yaşındadır.  

2011 yılında Atletico Madrid'e transfer olur. 2011-2015 yıllarında Atletico Madrid, 2015-2018 yıllarında ise Barcelona'ta top koşturur. 2008'de, İspanyol  Don Balon dergisinin Dünyanın En İyi 100 Genç Oyuncusu sıralamasında  8. sırada yer alır. Haziran 2017'de, gazeteci Bilal Meşe'ye saldırdığı gerekçesiyle  Millî Takımdan atılır.

2018 yılından itibaren Medikol Başakşehir'de oynamaktadır.

 

 

Arda Turan, son günlerde,  futboldaki başarısıyla değil, yüz kızartıcı davranışlarıyla  gündeme geliyor:

Küfür,

Sarkıntılık,

Tehdit,

Saldırı,

Burun kırma vb. davranışlar, Arda'nın şahsında yeni bir tartışmayı da beraberinde getiriyor:

Başarılı bir sporcu nasıl olur da bu davranışları sergileyebilir? Uçakta gazeteciye saldırmak, otel odasında gece yarısı nara atmak, meyhanede şarkıcının burnunu kırmak, evli bir kadına eşinin yanında sarkıntılık etmek…

Saymakla bitirilemeyecek vukuatlar…

Sarı kırmızılı takımdayken, 1991 yılında trafik kazasında yitirdiğimiz Galatasaray'ın efsane oyuncularından Metin Oktay'ın giydiği 10 numaralı formayı giyen Arda'nın, sporculardan beklenmeyen davranışları nasıl açıklanabilir? Ünlü sporcularımız Lefter Küçükandonyadis ya da  Metin Oktay'ı gece kulüplerinde karıştıkları bir olayla hatırlayan var mı? Galatasaray'ın ünlü kalecileri Yasin Özdenak ile  Eser Özaltındere'nin  herhangi bir olumsuz davranışına tanık olan da yok. Arda, küçük yaşta, topçuluğundan çok  milyon dolarlarıyla  konuşan bir sporcu olmuştur. Kaleci Eser, felsefeyle ilgilenirdi. Arda'nın ilgi alanı çağa uygun:

Avro, argo, sarkıntılık, top yerine insanlara kafa atmak, öfke, gerginlik.

 

Arda Turan (Öfkesine ve cehalete yenik düşen adam)
Arda Turan (Öfkesine ve cehalete yenik düşen adam)

Cehalete Tutsak Olmak

     

Metin Oktay, Lefter Küçükandonyanis, Yasin Özdenak, Eser Özaltındere ve diğer zeki, çevik, aynı zamanda ahlaklı sporcularımızı Arda Turan ve çağdaşlarıyla kıyaslayamayız. Arda, küreselleşme çağının sporcusu olarak büyüdü. O doğduğunda, küresel güçlere hizmette kusur etmeyen yöneticiler Türkiye'nin tepesine oturtulmuştu. Bebekliği, Türkiye'nin, emperyalizmin yıkıcı etkisine karşı savunmasız bırakıldığı yıllara denk geldi.

Cehalet, onunla birlikte büyüdü. Daha doğrusu, o, gözlerini, cehalete sürüklenen bir Türkiye'de açtı.  Yetişkinliğinde cehalet zirvedeydi. Türkiye'nin yetişmiş insan gücünü heba eden sistem,  kaynak ihtiyacını, çöplükten topladığı insanlarla giderdi. Sakala inci dizdirme, balıklara bahşiş atma, okuma-üfleme artık baş tacıydı. Arda'nın bu dönemde doğup büyümesi, akranları gibi, onun için de talihsizlik olarak görülmeli.

İstanbul'da doğup büyümek, cahilliğe  engel değil. Adam Türkçe konuşma özürlüsü. Dil ve anlatımda, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin de gerisinde! Şu ifadeler ona ait:

"Sen RABBİMİSİN yargılıyosun sen onune bak dogruya guzele sevket yanımdamıydın…Allah rahmetini sen nerden bileceksin…" (En Son Haber.com, 26.05.2017).

Bu metni, arkadaşım Ferda Zaralı'nın  ilkokul 3. sınıfta öğrenim gören oğlu Yiğitcan'a okuttum ve on üzerinden değerlendirmesini istedim. İşte cevabı:

"Hüseyin Amca, bunu kim yazmış? Bir şey anlayamadım. Ülkemize  yeni gelen mülteciler mi yazdı yoksa? Benden kocaman bir sıfır!"

Düşünce gelişmeyince dil de gelişmez! Millî sporcusunuz, Türkiye'yi temsil ediyorsunuz, ama Türkçe konuşma özürlüsünüz! İstanbul'da doğup büyümek de size pek yarar sağlamamış.

 

Lefter Küçükandonyanis (Zeki, çevik ve ahlaklı)
Lefter Küçükandonyanis (Zeki, çevik ve ahlaklı)

Futbol Sadece 'Top' mudur?

Futbol aynı zamanda bir zekâ oyunudur. Kazanmak için zeki olmak  yetmez, ahlaklı da olmak zorundasınız. Spor başarısı, zekâyla bedenin uyumuna bağlıdır. Futbol ağırlıklı olarak ayakla oynanan spor olmakla birlikte, ahlak ve estetik kaygılar bir yana bırakıldığında, sıradan bir ayak oyununa dönüşebilir. Topa uzanan ayak, estetik yoksa, bizim Kır Katır'ımızın tekmesinden farksız olur. Estetikten yoksun futbolcu, sahada çiftelerini savuran katır gibidir. Davranışlarıyla alafranga züppeleri geride bırakan Arda Turan için spor sadece tekmelenen toptur! Estetik bilinç ve beğenilerden yoksun olmak, çağın hastalığıdır. Arda, çağın amansız hastalığına genç yaşta yakalanan bahtsız bir oyuncudur.

 

Ahlaksızlıkta Tavan Yapmak

Eşiyle birlikte eğlenen bir kadına göz göre göre sarkıntılık yapmak, tepki gösteren eşinin burnunu kırmak, hızını alamayıp belindeki silahla birlikte hastane basmak! Tüm bunları sıradan bir insan yapmış olsaydı belki haber değeri bile taşımayacaktı. Bu eylemin öznesi, bir zamanlar Türk Millî Takımı'nda top koşturan başarılı bir oyuncu olunca, durum değişiyor. Rol model olması gereken sporcuların  ekranlardan   yurda yayılan çirkin görüntüleri, gençler başta olmak üzere, spor tutkunları üzerinde olumsuz etkiye yol açıyor.

 

Hacı Arda'dan Ahlak Dersi!

Arda Turan, sadece dünyalık peşinde koşmadığını kanıtlamak için kutsal topraklara gitmeyi ihmal etmemiş. Milyon dolarları olanların dindarlık için üç beş kuruşu gözden çıkarmaları, menfaatleri icabıdır. Ünlü futbolcu, 2017 yılında Umre'ye gitmiş, ehramlı fotoğrafını kamuoyuyla paylaşmış. Bazı izleyiciler, özel yaşamındaki tutarsızlıklardan dolayı, sosyal medyada yayınlanan görüntüleri eleştirmiş. Arda Turan, özel yaşamıyla ilgili eleştirilere bakın nasıl tepki göstermiş:

"Bu ülkede şerefsizlik ve ahlaksızlık almış başını gidiyor. Artık ben nefret etmeye başladım bu yaşananlardan. Artık sevmiyorum. Şerefsizlik diz boyu" (Milliyet, 13.10.2010).

Skandallarıyla gündemden düşmeyen sporcunun 'şeref' ve 'ahlak' dersi vermesi, şaşırtıcı değildir.

Hacı unvanını aldıktan sonra adının karıştığı sarkıntılık olayı,  yaşamında değişiklik olmadığını gösteriyor.

 

 

Avro ve Dolarla Kirlenmek

Medipol Başakşehir, burun kırma uzmanı Arda'ya yarım sezon için 2 milyon Avro ve 'bonus', yeni sezon için de 4 milyon Avro ve 'bonus' ödeyecek. Kulübün Arda'ya yapacağı ödeme tutarı,  yarım sezonda  13 milyon 23 bin 688 TL, bu sezonda ise  26 milyon 47 bin 399  TL'dir. Arda'nın bir buçuk yılda aldığı/alacağı ücret, açıklandığı kadarıyla, 39 milyon 71 bin 98 TL olmaktadır. 

Bu tutar, aylık net bin 603 lira asgari ücretin 24 bin 373 katıdır. Asgari ücretli bir işçinin bu parayı alabilmesi için 24 bin 373 ay çalışması gerekmektedir. Asgari ücretliler, bu parayı 2 bin 31 yılda  elde edebilir!   Asgari ücrete mahkûm edilenler, Arda'nın bir buçuk yılda kazandığı parayı 2 bin 31 yıl  aralıksız çalışarak kazanabilirler.  

Bir sporcuya bu paranın niçin verildiği sorusu, olayın nedenlerinin  kavranmasında önemli ipuçlarından biri olmaktadır. Böylece sporcunun bu kadar parayı ne yapacağı ve nasıl kullanacağı sorusu, daha çok anlam kazanmaktadır. Avroyu TL'ye çevirdiğinizde elinize geçen parayla, Hınzori köyünde rahat bir kış geçirebilirsiniz. Teneke sobada yakacağınız paradan yayılan sıcaklık, toprakla sıvanmış tek göz odanıza,  en soğuk kış mevsiminde bile mutluluk getirebilir. Banknotlar, bütün bir kışı  konfor içinde geçirmenize yetecek kadardır. Güvenilir kaynaklar, Arda'nın villasında soba yakılmadığını, binanın doğalgazla ısıtıldığını bildiriyor. O hâlde  Arda bu parayı ne yapacak? Odaya serip üzerinde top mu koşturacak? Daha doğrusu, sistem bu parayı Arda'ya niçin veriyor?

 

Metin Oktay (Zeki, çevik, aynı zamanda ahlaklı)
Metin Oktay (Zeki, çevik, aynı zamanda ahlaklı)

Mahkemeler Ne İş Yapar?

Yaralama, sarkıntılık, saldırı, hastaneye baskın, hakaret vb. suçlara uygulanacak yaptırımlar, Türk Ceza Kanunu'nda açık biçimde tanımlanmaktadır. Adam, uçakta, onlarca kişinin gözü önünde  kırk yıllık gazeteci Bilal Meşe'ye saldırıyor. Mahkemelerden ses yok! Sanatçı Berkay Şahin'in eşi Özlem Ada Şahin'e sözle sarkıntılık yapıyor. Kısa bir süre sonra sanatçının burnunu kırıyor! Yine durmuyor, silah kuşanıyor ve hastaneyi basıyor! Ertesi gün antrenmanda! En azından gözaltına alınması beklenen saldırgan, sonraki  gün, başka bir meyhanede sataşacak adam arıyor. Medikol Başakşehir, takımdan uzaklaştırılması gereken, ahlak yoksunu ve  eğitimsiz sporcusunu tutmaya devam ediyor!  

Arda, Gururla Taşınan Bir İsim Olmaktan Çıkıyor

Futbol tutkunu bazı ailelerin, çocuklarına, başarılı oyuncunun adını verdikleri biliniyor. O çocukların bir kısmı şimdi ilköğretim çağında. Skandallarla anılan sporcunun adını taşıyan ilkokul öğrencileri bile adından rahatsız! Sahalarda kişilikli, onurlu, başarılı, ahlaklı bir Arda görmek isteyen adaşlarının birçoğu adından rahatsızlık duyuyor. Sadece adaşları değil, çocuklarına onun adını veren aileler de  rahatsız.     

Arda, sözlüklere, skandalın yeni tanımı olarak girmeyi başarıyor. Sırada akademi dünyası var. Bakalım onlar bu gerçeği ne zaman keşfedecek?  

Mafyalaşan Sistemin Kurbanı

Çağımızda para,  sporu ve sporcuyu halka yabancılaştırmanın en etkili silahlarından biri olmaktadır.  Arda'nın davranışları, sisteme itirazı olmayan Fatih Altaylı'yı bile öfkelendirmektedir. Altaylı,  Arda'ya şöyle sesleniyor:

"Şimdi git, bir aynaya bak Arda. 10 yıl önceki o çocuğu nereye gömdün diye. Bak ve ağla."

Gömülen Arda mı, yoksa yozlaşan sistem mi? Arda, on yıl önce Avro'yla henüz tanışmamıştı. Bugün sağa sola kafa atan, ağzından zehir damlayan, uçakta gazeteciye saldıran, meyhanelerde rezillik çıkaran, şarkıcının burnunu kıran, evli kadınlara sarkıntılık yapan Arda, on yıl önceki Arda değildir. Avro'yla alınıp satılan, kiralanan, özetle, kapitalizmin piyasaya sürdüğü bir nesnedir. Bu nesneden, halka ve yurda bağlılık, erdemlilik, alçak gönüllülük, doğruluk ve  dürüstlük  beklemek, beyhudedir. Arda, mafyalaşan sistemin spordaki izdüşümüdür. Ona değnekçilerin sporcusu demek daha doğru olur. Metin Oktay'ın, Lefter'in yıldız olduğu dönemlerde Arda'lara yer yoktu. Ulusal pazarını çokuluslu şirketlere ikram eden mafya sistemi, sporun da sporcunun da en büyük düşmanıdır. Arda Turan, mafyalaşan sistemin ağzı bozuk zavallı figüranlarındandır. Ona yozlaşan sistemin kurbanı da denebilir.  Çürüyen sistem, Arda'nın ağız kokusuyla çevreye yayılmaktadır. En yetenekli insanlarını çürüten sistemin geleceği yoktur. On yıl önceki Arda'yı arayanların anlayamadıkları gerçek budur. Gömülen Arda değil, yozlaşan sistemin ta kendisidir.

Arda'nın tepki çeken davranışları, kamuoyunun kendisine gösterdiği kırmızı kart olarak okunmalıdır. Türkiye, yozlaşmaya ve çürümeye kırmızı kart göstererek yeniden doğmaktadır…

 

(Körfez, 20.10.2018)

 

Kaynakça:

http://www.milliyet.com.tr/arda-turan-serefsizlik-diz-boyu/spor/sondakikaarsiv/13.10.2010/1301154/default.htm

https://www.fanatik.com.tr/iste-milli-takim-kampini-sarsan-olay-1238953 Erişim: 20.10.2018.

.https://www.aspor.com.tr/medipolbasaksehir/2018/01/09/iste-basaksehirin-arda-turana-teklif-ettigi-maas    Erişim: 20.10.2018.

https://www.haberturk.com/arda-turan-sarkici-berkayin-burnunu-kirdi-2174461-magazin  Erişim: 20.10.2018.

https://skor.sozcu.com.tr/2018/10/16/arda-turanin-maasi-ne-kadar-arda-turan-basaksehirden-ne-kadar-kazaniyor-794114/  Erişim: 20.10.2018.

http://www.aktifhaber.biz/arda-turan-kavga-etti-2782.html  Erişim: 20.10.2018.

https://bagimsizweb.com/arda-turan-deger-kaybetti/ Erişim: 20.10.2018. 

http://www.ensonhaber.com/arda-turan-hac-fotografina-yapilan-yoruma-cok-ofkelendi.html Erişim: 20.10.2018.

http://spor.haber7.com/avrupa-ligleri/haber/1067555-nou-campta-ardayi-cildirttilar-video  Erişim: 20.10.2018.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/arda-turan-kimdir-biyografi-40074293 Erişim: 20.10.2018.

http://www.milliyet.com.tr/ekler/gazete_pazar/990606/haber/hab3.html Erişim: 20.10.2018.

https://bagimsizweb.com/fatih-altayli-evli-bir-kadina-insan-asilir-mi-yuh-arda/ Erişim: 20.10.2018.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

0
0
0
s2sdefault